Reklama
Reklama

Problemy z prądem w galeriach handlowych: wyłączona klimatyzacja i mniej świateł

fot. Elżieta Skowron - archiwum
fot. Elżieta Skowron - archiwum

We wtorek pisaliśmy już o ograniczonych dostawach prądu do zakładów produkcyjnych m.in. na terenie Wielkopolski. Wszystko przez upały i niskie stany wód. Okazuje się, że problemy przez upały mają nie tylko fabryki. Pewne ograniczenia są wprowadzane także np. w kinach czy galeriach handlowych - m.in. w Starym Browarze.

TUTAJ piszemy o ograniczeniach w dostawie prądu do największych zakładów produkcyjnych, również tych znajdujących się w Poznaniu. Powodem są upały i niskie stany wód, które wpływają na funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej w Polsce.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Okazuje się, że ograniczenia dotyczą nie tylko zakładów produkcyjnych, ale też miejsc, w których poznaniacy na przykład robią zakupy. - Jestem pracownicą jednego z butików w Starym Browarze, w którym obecnie nie da się pracować. A dlaczego? Dyrekcja centrum w związku z upałami zarządziła wyłączenie klimatyzacji oraz wyłączenie połowy świateł w sklepach. Szanowni Państwo, ja wiem, że są upały ale w takich warunkach nie da się pracować. Mimo wszystko jest to praca fizyczna, nosi się kartony, wchodzi po drabinie żeby coś znaleźć na magazynie... W tej chwili temperatura w butikach wynosi ponad 30 stopni - pisze nasza czytelniczka, Paulina. - Skarżą się również klienci. Nie każdy spaceruje po Browarze dla zabicia czasu, są sytuacje kiedy ludzie naprawdę czegoś potrzebują więc jak w takiej sytuacji przymierzyć cokolwiek? Spocone ciało na ubranie, którego i tak nie kupi? Po prostu obrzydlistwo - dodaje.

Barbara Banat ze Starego Browaru przyznaje, że rzeczywiście w obiekcie wprowadzono ograniczenia w zużyciu prądu. - Na co dzień dysponujemy pewną mocą, a teraz, ze względu na ograniczenia, o których informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, musimy ograniczyć nasze zużycie energii elektrycznej - mówi. - Dostosowujemy się do sytuacji najlepiej jak potrafimy, nie mamy innego wyjścia. To sytuacja przejściowa - dodaje. Takie problemy mają również inne poznańskie centra handlowe. - Przygotowaliśmy pisma do najemców z prośbą o zredukowanie zużycia energii - mówi Agnieszka Juszkis z Galerii Malta. - W pierwszej kolejności zredukowano moc urządzeń chłodzących i wyłączono część oświetlenia - dodaje.

Ograniczenia wprowadzono także m.in. w budynku Kinepolis na Franowie. - Dotyczą wszystkich najemców. Hole nie są obecnie chłodzone, ograniczono również zużycie prądu w pomieszczeniach socjalnych. Seanse w kinie odbywają się normalnie, sale kinowe są wentylowane, ale w ograniczonym stopniu - mówi Magdalena Gabryelska z Kinepolis.

Problemy ze względu na upał pojawiły się w piątek i sobotę w Multikinie 51, gdzie trwa Festiwal Transatlantyk. - Nie wynikały one jednak z ograniczeń w zużyciu prądu, a po prostu z wysokich temperatur - mówi Aleksandra Gutkowska, rzeczniczka festiwalu. - System klimatyzacji nie mógł poradzić sobie z upałami. Dach budynku miał ponad 80 stopni Celsjusza, a w obiekcie film oglądało kilkaset osób. Ostatecznie poradziliśmy sobie z problemem i już w sobotę klimatyzacja zaczęła właściwie pracować. Zapraszamy na filmy - dodaje.

W Urzędzie Miasta obecnie nie wprowadzono żadnych ograniczeń. - W tej chwili nie ma ograniczeń w zużyciu energii. Spora część pomieszczeń w budynku UMP nie ma klimatyzacji, więc jeszcze nie jest to konieczne. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to ograniczenia zostaną wprowadzone - mówi Hanna Surma, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
25.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro