Reklama
Reklama

Ruszył Transatlantyk! Zobacz zdjęcia z gali otwarcia

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

Rozpoczęła się jedna z największych filmowych imprez organizowanych w Polsce. Przez kolejne dni Poznań stanie się nieformalną stolicą światowego kina i muzyki filmowej.

Ruszyła 5. jubileuszowa edycja TRANSATLANTYK FESTIVAL. Stolica Wielkopolski przez kolejne 8 dni stanie się również stolicą kina, muzyki i edukacji kulturalnej. Na zainteresowanych czekają liczne pokazy filmowe oraz wydarzenia muzyczne. Transatlantyk to również spotkania i warsztaty z udziałem największych sław światowego kina. W Poznaniu pojawił się między innymi kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

Tegoroczny Transatlantyk odbywa się pod hasłem "Chaos". Świat jest rozkręcony kompletnie, nie trzyma się kupy, co pół metra jakaś wojna. Chaos jest też ciekawym momentem startu, kierunku jakiejś idei. Ja uważam, że kryzys jest potrzebny, żeby jakiś ład się z niego wyłonił - tłumaczy Jan A.P. Kaczmarek, dyrektor i twórca TRANSATLANTYK FESTIVAL.

Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpiło w piątek wieczorem w Auli UAM. Galę poprowadził Marcin Prokop, a pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagrała Transatlantyk Symphony Orchestra. Publiczność usłyszała po raz pierwszy w Polsce koncertowe wykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka - "Interlude". W trakcie koncertu został też złożony hołd Jamesowi Hornerowi, tragicznie zmarłemu kompozytorowi muzyki filmowej, zdobywcy Oscara i twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj. Festiwal zakończy się w sobotę 14 sierpnia.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro