Pierwszy dzień pisemnych matur
Wydaje się, że zmianom w sposobie pisania matur nie ma końca. Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło kolejne ustalenia o obowiązku pisania egzaminu z matematyki przez wszystkich maturzystów. Od przyszłego roku ma być również zniesiona tzw. amnestia maturalna.
Już o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do pisania egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Nowa matura, którą zdają obecni absolwenci nastawiona jest na rozwój myślenia uczniów, sprawną interpretacje tekstu, analizowanie i wykorzystywanie wiedzy z każdej dziedziny życia. Zmiany te mają zakończyć powszechne "wkuwanie" na pamięć i zapominanie wiadomości tuż po stresie.
Nowe zasady maja także zapewnić większy obiektywizm w ocenianiu prac. Testy sprawdzać będą zewnętrzni egzaminatorzy z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Metoda ta ma zlikwidować faworyzowanie niektórych uczniów lub zapobiec tzw. zemście nauczycieli. Część ustna egzaminów, która już się zakończyła, odbywała się przed szkolną komisją, jednak zawsze był w niej jeden przedstawiciel OKE.
Kiedy ta matura jest zdana?
Postanowienia Romana Giertycha, - Ministra Edukacji Narodowej - o wprowadzeniu amnestii maturalnej wywołały wiele sprzeciwu. Amnestia powodowała, że osoby, którym nie powiedzie się zdając jeden przedmiot i tak tą maturę będą miały zdaną. Pomysł Giertycha został uznany przez Trybunał Konstytucyjny za niegodny z ustawą o systemie oświaty oraz z konstytucją. Od przyszłego roku maturzyści nie będą mogli liczyć na jakiekolwiek ulgi. Każdy, kto nie zda egzaminu dojrzałości, będzie musiał się przyszykować na egzamin poprawkowy w sierpniu lub we wrześniu. Dokładny termin zostanie ustalony przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Nie uciekną od matematyki
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, pisemny egzamin z matematyki będzie obowiązkowy dla wszystkich maturzystów, którzy swoje egzaminy będą zdawali w roku szkolnym 2009/2010. Obowiązek ten został przesunięty o rok ponieważ uczniowie powinni być poinformowani o zdawaniU matematyki już w pierwszej klasie. Ubiegłoroczne zmiany obejmowały pierwszoklasistów ze szkół technicznych, ale również uczniów klas drugich liceów. Mieli by oni mniejsze szanse na odpowiednie przygotowanie się egzaminów.
Niezależnie od wprowadzonych zmian matura była i jest ogromnym stresem dla uczniów. I choć jedni podchodzą do niej swobodniej, a inni z ogromnym napięciem, każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że jest ona niezmiernie ważna dla naszej przyszłości. Tym bardziej, że nie będzie już żadnych ulg związanych z amnestią maturalną.