Reklama
Reklama

Rataje: kiedyś zdobiła go makieta Rataj. Zamieni się w parking?

Chodzi o ten plac przy moście Królowej Jadwigi | fot. Google Street View
Chodzi o ten plac przy moście Królowej Jadwigi | fot. Google Street View

Być może wkrótce na osiedlu Piastowskim na Ratajach pojawi się kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych. Osiedlowi radni proponują, by jako parking wykorzystać betonowy plac, na którym kilkadziesiąt lat temu można było podziwiać makietę Rataj.

W Poznaniu przybywa aut, a szczególnie odczuwają to mieszkańcy dużych osiedli. Jednym z nich jest osiedle Piastowskie na Ratajach, na którym coraz częściej auta zostawiają nie tylko mieszkańcy, ale też osoby dojeżdżające z okolicznych miejscowości.

Przedszkole integracyjne dla dzieci ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi - rekrutacja trwa! Poznaj Ogrody Montessori i umów się na spotkanie.
REKLAMA


- Od dłuższego czasu mieszkańcy apelowali o to, by zająć się kwestią parkingową. Tłumaczyli, że do wykorzystania jest betonowy plac w pobliżu mostu Królowej Jadwigi i Warty - mówi Adam Pawlik, przewodniczący Rady Osiedla Rataje. To właśnie na tym placu pod koniec lat 70-tych i w latach 80-tych można było oglądać makietę Rataj. - Później makietę zlikwidowano, a teren pozostał niewykorzystany - dodaje.

Pawlik wyjaśnia, że do tej pory zorganizowanie tu parkingu było niemożliwe. Nie pozwalało na to bowiem studium zagospodarowania przestrzennego. - Ale w studium pojawiła się zmiana, która umożliwia nam działanie. Dlatego zwróciliśmy się w formie uchwały naszej Rady Osiedla do prezydenta Poznania o zaktualizowanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu. Chodzi nam o zaktualizowanie wyłącznie fragmentu planu dotyczącego tego placu. Żadnych innych intencji nie mamy. Chcemy, by na placu po prostu można było parkować - podkreśla.

Jest więc szansa na to, że na placu będzie można zostawiać samochody. - Gdy już plan zostanie zaktualizowany, a tym samym parkowanie będzie tu możliwe, trzeba będzie się zastanowić nad formą parkingu. Obawiamy się, że jeśli będzie to parking ogólnodostępny, stanie się to miejsce do parkowania dla osób dojeżdżających do Poznania z okolicy. Nam natomiast chodzi o to, by było to ułatwienie dla mieszkańców osiedla. Być może trzeba będzie rozważyć parking strzeżony. Na takie rozważania przyjdzie jednak jeszcze czas - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-1℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
26.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro