Reklama
Reklama

W Poznaniu powstał nowy zawód!

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, pojawiła się w środę w Poznaniu. Promowała nowy zawód, który powstał w naszym mieście - mechanik motocyklowy. We wrześniu naukę tego zawodu rozpoczną pierwsi adepci. Już zgłosiło się 9 chętnych, a wśród nich jest jedna dziewczyna.

To właśnie w Poznaniu powstał pomysł utworzenia nowego zawodu - mechanika motocyklowego. Z propozycją jego utworzenia wyszli pasjonaci jazdy na motocyklach oraz poseł PO Jacek Tomczak. Pomysł spodobał się w Ministerstwie Edukacji Narodowej i został zaakceptowany. - Poznań sprawił, że mamy nowy zawód. Jeżeli ktoś z państwa ma wyobrażenie, że w Polsce jest potrzebny jakiś nowy zawód, proszę do mnie napisać - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Zdaniem Jacka Tomczaka mechanik motocyklowy to zawód, który z pewnością jest w Polsce potrzebny. - Ilość motorów na naszych drogach rośnie. Producenci produkują ich coraz więcej. W związku z tym jest konieczność ich serwisowania - przyznaje.

Mechanicy motocyklowi będą się kształcić w Technikum Budowlanym przy ul. Grunwaldzkiej. Pierwsza klasa zostanie tu utworzona we wrześniu. Chętni już się zgłaszają. Obecnie jest ich 9, w tym jedna przedstawicielka płci pięknej. - Czekamy, żeby to wszystko rozpędzić. Szukamy kolejnych adeptów - mówi Zbigniew Kopras, motocyklista, który będzie uczyć przyszłych mechaników.

Nauka będzie podzielona na tygodnie. Jeden tydzień uczniowie spędzą w szkolnych ławkach, a kolejny na praktyce w wybranej firmie zajmującej się mechaniką. Szkoła zapewni dobrze wyposażone warsztaty, na które pieniądze ma wyłożyć MEN. - Modele, przekroje zespołów, podzespołów. Być może w sali znajdzie się także przekrojony motocykl. Wszystkie części, elementy zamienne będziemy mieć na wyposażeniu sali - tłumaczy Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Grunwaldzkiej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro