Reklama
Reklama

Można zwiedzać pałac w Rogalinie: tłumy!

Już pod koniec maja informowaliśmy, że 16 czerwca pałac w Rogalinie zostanie otwarty dla zwiedzających po wielkim remoncie. Inwestycja trwała 2,5 roku i pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych. Pierwszy dzień zwiedzania przyciągnął tłumy.

W zeszłym miesiącu pisaliśmy, że zwiedzający będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych na terenie pałacu w Rogalinie w drugiej połowie czerwca. Cały remont trwał od 2007 roku, a jego drugi etap, który właśnie się zakończył, rozpoczął się 2,5 roku temu. - W wyniku inwestycji zakończono program całościowej rewaloryzacji i modernizacji zabytkowych budynków i historycznych wnętrz, dzięki czemu będzie można w całości udostępnić zwiedzającym jeden z najpiękniejszych polskich zabytków. W ciągu dwóch i pół roku wykonano modernizację infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie. Objęły one pałac ze skrzydłami i pozostałe sześć budynków rezydencji, rekonstrukcję XVIII-wiecznego mostka i bruku kwaterowego przed pałacem oraz nawierzchnie alei parku. Stworzono również system informatyczno-multimedialny (portal internetowy, sieć informatyczna, przewodniki, strefa konferencyjno-edukacyjna) - wyjaśniało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach prac odtworzono obiekty utracone w czasie II wojny światowej - m.in. rzeźby, piece, witraże, oświetlenie, a także tkaniny ścienne. - Niezwykłą realizacją jest odtworzenie - w oparciu o zachowane projekty z końca XIX w. - pełnego wyposażenia jednego z dwóch największych wnętrz pałacu - wspaniałej, neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. W sumie wykonano konserwację niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego oraz powozów - dodało. Koszt inwestycji to blisko 40 milionów złotych, z czego 26 mln złotych pochodziło z unijnego dofinansowania.

Pierwszy dzień zwiedzania obiektu, wtorek, minął pod znakiem tłumów. Zainteresowanie zwiedzających było ogromne. - To, że główna część pałacu była do tej pory pusta było dużym rozczarowaniem dla przyjeżdżających do nas gości. Teraz możemy pokazać serce domu Raczyńskich - mówi Joanna Nowak, kierownik muzeum w Rogalinie. Pałac w Rogalinie powstał w latach 70-tych XVIII wieku. Była to rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miejsce, w którym mieszkali Raczyńscy udało się zrekonstruować m.in. dzięki relacjom 95-letniego mężczyzny, który pracował w obiekcie w przeszłości jako służący.

Rogalin można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie - z audioprzewodnikiem. Nie jest to typowe muzeum. Część eksponatów można dotknąć. Pomyślano też o ekspozycji dla dzieci. Zwiedzający przyznają, że muzeum robi wrażenie, ale kilka spraw trzeba jeszcze dopracować - choćby kwestię sprzedaży biletów oraz czasu poświęconego na zwiedzanie poszczególnych pomieszczeń.

Wybrać się do muzeum można przez okres wakacyjny (od 30 czerwca do 31 sierpnia) 6 dni w tygodniu (bez poniedziałków) pomiędzy 10.00 i 17.00. Kompleksowe zwiedzanie - nie tylko pałacu, ale też np. powozowni i galerii obrazów kosztuje 35 złotych (bilet normalny) i 25 złotych (ulgowy). Więcej informacji na temat muzeum znajdziesz TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro