Reklama
Reklama

Grażyna Kulczyk w prestiżowym gronie doradców nowojorskiego Museum of Modern Art

fot. PAP/Marek Gorczyński
fot. PAP/Marek Gorczyński

Grażyna Kulczyk, najbogatsza Polka i właścicielka poznańskiego Starego Browaru, będzie doradcą nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jest pierwszą kobietą z Europy Środkowo-Wschodniej, która znalazła się w tym prestiżowym gronie.

Poznaniacy znają Grażynę Kulczyk przede wszystkim jako właścicielkę Starego Browaru, ale najbogatsza Polka od lat jest mecenasem sztuki i dba o to, by polska sztuka współczesna była dostrzegana na całym świecie. Teraz będzie mogła to robić z jeszcze większą skutecznością. Jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej znalazła się w prestiżowym gronie doradców nowojorskiego Museum od Modern Art - jednego z najważniejszych muzeów zajmujących się sztuką współczesną na świecie.

Polka zostanie członkiem Modern Women’s Fund Committee, który zrzesza wpływowych znawców i filantropów z całego świata. Komitet wpływa na politykę programową i wystawienniczą, a także na kolekcjonerskie zakupy MoMA. Współparca rozpoczęłą się przekazaniem przez Kulczyk do muzeum wybitnej pracy Edwarda Krasińskiego pt. "Nr 124". - Pasjonaci sztuki na całym świecie kojarzą go z charakterystyczną niebieską linią, którą od 1970 roku zawsze umieszczał w swoich pracach na wysokości 1,3 m. MoMA, która w ramach nowej misji rozszerzania swojej kolekcji o ważnych artystów z Polski, od dłuższego czasu planowała dołączenie do zbioru prac właśnie tego artysty, starała się skompletować wszystkie 9 paneli składających się na "Interwencję z niebieską kreską" z 1972 roku. Praca przekazana przez Grażynę Kulczyk dopełniła zbiór i od czerwca tego roku jest już oficjalnie częścią kolekcji MoMA - wyjaśnia Galeria Art Stations Foundation Grażyny Kulczyk.

Museum of Modern Art nie jest jedynym muzeum, w którym udziela się Grażyna Kulczyk. Od lat reprezentuje ona Polskę w Radzie londyńskiego Tate Modern, a w tym roku rozpoczęła budowę polskiego muzeum w Szwajcarii. Równocześnie cały czas poszukuje partnera instytucjonalnego w naszym kraju, z którym chciałabym stworzyć polskie muzeum sztuki nowoczesnej. Miałaby do niego trafić bogata kolekcja Grażyny Kulczyk, która obejmuje ponad 500 dzieł i jest największą prywatną kolekcją sztuki w naszym kraju.

Przypomnijmy, że kilka lat temu w całym kraju zrobiło się głośno o planach Grażyny Kulczyk, która chciała pod Starym Browarem wybudować muzeum. Obiekt projektował Tadao Ando - japoński architekt słynący z minimalistycznego podejścia do ingerowania w przestrzeń. Planowano, że muzeum będzie mieć powierzchnię 7000 metrów kwadratowych i znajdą się w nim dzieła z kolekcji zgromadzonej przez Grażynę Kulczyk. Koszt budowy oszacowano na około 130 milionów złotych.

W 2009 roku Kulczyk ogłosiła, że wycofuje się z pomysłu stworzenia muzeum w Poznaniu. Pojawiły się bowiem problemy finansowe. Pieniądze na budowę muzeum właścicielka Starego Browaru mogła wyłożyć, ale kłopotliwe miało być opłacanie codziennego funkcjonowania obiektu. Bizneswoman przyznała wówczas, że nie może liczyć na wsparcie miejskie oraz unijne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro