Reklama
Reklama

Plaga kradzieży rowerów w Poznaniu

Rower stał się w ostatnich latach bardzo popularnym środkiem lokomocji. Niestety zainteresowanie rowerami przejawiają też złodzieje. W ciągu roku ginie w Poznaniu nawet 1000 rowerów.

Informacje o kradzieżach rowerów docierają do naszej redakcji regularnie. Jedną z okradzionych jest pani Magdalena, której rower skradziono z klatki schodowej - Smutniejsza od samej kradzieży była reakcja policji. Pierwszy policjant stwierdził, że jak Pani nie oznaczyła to w ogóle nie ma szans. Powiedziałam, że i tak chcę złożyć zawiadomienie, żeby został ślad w statystykach, a policjant stwierdził, że to im pogorszy statystyki - opowiada okradziona rowerzystka.

Pani Magdalenie ostatecznie udało się złożyć zawiadomienie o kradzieży, ale na odzyskanie roweru już nie liczy. Co roku w Poznaniu skradzionych zostaje prawie tysiąc jednośladów. Giną spod sklepów, z piwnic, balkonów, przypięte do stojaków i latarni. Mimo to policja twierdzi, że ilość kradzieży spada - Jest spadek kradzieży rowerów o ponad setkę w stosunku do lat poprzednich, a to dobry wynik, bo rowerów jest w Poznaniu co raz więcej - mówi Piotr Garstka z poznańskiej policji. Niestety funkcjonariusze nie prowadzą statystyki rowerów, które udało się odzyskać. Policja prowadzi za to działania, które mają zapobiec kradzieżom - Policja prowadzi akcje prewencyjne, choćby znakowanie rowerów, które z pewnością pomagają w odzyskaniu rowerów - mówi Adam Beim z Sekcji Rowerzystów Miejskich. Do tej pory poznaniacy oznakowali ponad 7000 rowerów. Skradziono 27 z nich, ale nie wiadomo, ile z nich udało się odzyskać.

Specjaliści ze sklepów rowerów przyznają, że nie ma zabezpieczenia idealnego - Tak jak w przypadku samochodu, mieszkania, nie jesteśmy w stanie do końca zabezpieczyć roweru. Możemy złodziejowi utrudnić zabranie naszego roweru - mówi Grzegorz Jóźwiak ze sklepu rowerowego. Choć dobre zabezpieczenie może złodzieja po prostu zniechęcić.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Są dwa ostrzeżenia IMGW dla Wielkopolski I i II stopnia
29℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro