Pogoda jutro  Pogoda Poznań
12 7

Menu przedszkolaka: mielonka, pączek i czekolada na gorąco

j
piątek, 29.05.2015 r.
godz. 22.15
j | piątek, 29.05.2015 r., godz. 22.15
Menu przedszkolaka: mielonka, pączek i czekolada na gorąco

Rodzice przedszkolaków mają wiele zastrzeżeń do posiłków serwowanych w przedszkolach. Podobnie wypowiadają się o nich dietetycy. Jadłospis może zmienić jedynie Sanepid.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
15°C 1014 hPa
JUTRO
pogoda
12°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
12°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Rodzice mają zastrzeżenia do dań serwowanych między innymi w jednym z przedszkoli na Starym Mieście. W jadłospisie placówki znajdują się między innymi kanapki z wątrobianką, mielonką konserwową, pączki i gorąca czekolada. Z dnia na dzień coraz bardziej jestem sfrustrowana żywieniem dzieci. Przez jakiś czas nawet przestałam czytać menu, aby się nie irytować. Nie jestem typem matki zeschizowanej na punkcie jedzenia, aczkolwiek mam świadomość tego co jem i czego warto mimo wszystko nie dawać – pisze mama 4-latka.

Dietetycy - oceniający takie menu - mówią o przestarzałych metodach żywienia maluchów. Swojemu dziecku bym takich rzeczy nie dawała. Wydaje mi się ten jadłospis taki bardzo mało urozmaicony. To znaczy w każdym dniu jest jakaś zupa, ale nie zawsze jest drugie danie – mówi Izabella Juniczak, lekarz dietetyk.

Jeżeli mamy na drugie śniadanie pączka z czekoladą na gorąco to w rozumieniu świadomego rodzica to jest mówiąc kolokwialnie masakra. Dziecko dostaje taką dawkę cukru, że nie da się ani zapanować nad jego spokojem, a to co dzieje się w jego organizmie to mamy potem do czynienia z pasożytami i innymi efektami nadmiernego spożywania cukru – ocenia jadłospis Dorota Łapa, dietetyk.

Dyrekcja przedszkola przekonuje, że tego typu produkty przedszkolaki jedzą sporadycznie. Od kilku miesięcy nie mieliśmy pączków, to wyjątkowa sytuacja, że je mamy. Też musimy dzieciom jakoś osłodzić życie – chętnie je zjadają – mówi Iwona Nowakowska, dyrektor Przedszkola nr 66.

Jadłospis w przedszkolach może zmienić jedynie Sanepid. Nadzór i możliwość sprawdzenia, czy jest zgodne z przepisami ma Sanepid. Wiec jeżeli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości, nie mogą się z panią dyrektor dogadać mogą to zgłosić do Sanepidu – tłumaczy Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

We wrześniu w życie wejdzie rozporządzenie ministra zdrowia, jasno wskazujące produkty, które mogą być wykorzystywane w zbiorowym żywieniu dzieci.

ZOBACZ VIDEO
arrow