Reklama
Reklama

Otwierają pałac w Rogalinie po wielkim remoncie

Od 16 czerwca pałac w Rogalinie będzie dostępny dla zwiedzających. Rewaloryzacja obiektu trwała 2,5 roku. Prace pochłonęły blisko 40 milionów złotych.

Gdy pisaliśmy o opóźniającym się otwarciu Zamku Przemysła w Poznaniu, Muzeum Narodowe tłumaczyło, że opóźnienie wynika z konieczności przeprowadzenia wielu prac w pałacu w Rogalinie, którego remont rozpoczął się w 2007 roku. - W pierwszym etapie prowadzono roboty budowlane m.in. w Galerii Malarstwa, a także odnowiono korpus budynku. Od 2012 roku trwa drugi etap prac. Teraz ściany w pałacu będą obrazować stan z 1939 roku, a więc okresu, w którym obiekt opuszczali Raczyńscy. Budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstanie tu muzeum dziecięce. Trwa wyposażanie, które wymaga m.in. przeprowadzenia prac renowacyjnych eksponatów. Nie mamy środków na to, by wynająć zewnętrzną firmę konserwatorską, która mogłaby równocześnie pracować w naszym drugim obiekcie, w Poznaniu. Wyposażanie Zamku Królewskiego musi więc poczekać - tłumaczyła w styczniu Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu. Ostatecznie Zamek w Poznaniu ma zostać otwarty dopiero w 2016 roku.

Dziś już wiadomo, kiedy otwarty zostanie pałac w Rogalinie. Zwiedzający będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych w drugiej połowie czerwca. - W wyniku inwestycji zakończono program całościowej rewaloryzacji i modernizacji zabytkowych budynków i historycznych wnętrz, dzięki czemu będzie można w całości udostępnić zwiedzającym jeden z najpiękniejszych polskich zabytków. W ciągu dwóch i pół roku wykonano modernizację infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie. Objęły one pałac ze skrzydłami i pozostałe sześć budynków rezydencji, rekonstrukcję XVIII-wiecznego mostka i bruku kwaterowego przed pałacem oraz nawierzchnie alei parku. Stworzono również system informatyczno-multimedialny (portal internetowy, sieć informatyczna, przewodniki, strefa konferencyjno-edukacyjna) - wyjaśnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach prac odtworzono obiekty utracone w czasie II wojny światowej - m.in. rzeźby, piece, witraże, oświetlenie, a także tkaniny ścienne. - Niezwykłą realizacją jest odtworzenie - w oparciu o zachowane projekty z końca XIX w. - pełnego wyposażenia jednego z dwóch największych wnętrz pałacu - wspaniałej, neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką. W sumie wykonano konserwację niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego oraz powozów - dodaje.

Koszt inwestycji to blisko 40 milionów złotych, z czego 26 mln złotych pochodziło z unijnego dofinansowania.

Pałac w Rogalinie powstał w latach 70-tych XVIII wieku. Była to rodowa siedziba Kazimierza Raczyńskiego, starosty Wielkopolski i marszałka nadwornego koronnego na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. - Powstałe wówczas późnobarokowe założenie pałacowo-parkowe przetrwało do dziś w pierwotnym kształcie, a swoje szczególne miejsce w historii polskiej kultury zawdzięcza nie tylko wyjątkowej wartości artystycznej, ale również walorom kompozycyjnym układu przestrzennego powiązanego z naturalnym krajobrazem - wyjaśnia MKiDN.

Zobacz jak prezentuje się pałac w Rogalinie po remoncie:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
6.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro