Reklama

Sondażowe wyniki wyborów: Andrzej Duda prezydentem

fot. PAP/Marcin Obara

W niedzielę dokładnie o godzinie 22:30 ogłoszone zostały pierwsze sondażowe wyniki II tury wyborów na prezydenta RP. Według sondażu Ipsos to Andrzej Duda zdobył więcej głosów wyborców.

Zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej przedstawione zostały sondażowe wyniki wyborów. Pochodzą one z badań exit poll przeprowadzonych przez Ipsos dla największych stacji telewizyjnych - Telewizji Polskiej, TVN24 i Polsat News. W ramach badania ankieterzy pojawili się w 500 wybranych losowo lokalach wyborczych. Błąd nie powinien przekroczyć 2 punktów procentowych.

Z pierwszych danych wynika, że najwięcej głosów uzyskał Andrzej Duda z PiS, na którego swój głos, według sondażu, oddało 53 procent wyborców. Bronisław Komorowski zdobył 47 procent.

Bronisław Komorowski: Kochani, nie udało się tym razem. Tak zdecydowali wyborcy. Gratuluję Andrzejowi Dudzie, bo dobrze życzę Polsce. (...) Te 47 procent to demokratyczne pospolite ruszenie w imię obrony naszej wolności, w imię powstrzymania fali nienawiści i agresji. Tę falę trzeba powstrzymać. To pospolite ruszenie może ją zatrzymać. (...)To wielka, trudna próba dla nas wszystkich. Od nas zależy, czy tę porażkę przekujemy w zwycięstwo. Ja tego jestem pewien.

Andrzej Duda: Dziękuję prezydentowi Komorowskiemu za rywalizację w tej kampanii i za gratulacje, które mi złożył. Przede wszystkim chciałem podziękować Polakom, wszystkim tym, którzy poszli do wyborów i zagłosowali na swojego kandydata. Powtarzam, na swojego kandydata. Dziękuję wszystkim, którzy poszli i oddali w tych wyborach głos, to ważne. W następnych wyborach będzie nas jeszcze więcej, żeby ludzie mieli poczucie, że wpływają na swój los.(...) Ci, którzy zagłosowali za mną, opowiedzieli się za zmianą.(...)Mam nadzieję, że obywatele będą mogli powiedzieć, że Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków.

Według danych PKW frekwencja na godzinę 17 wyniosła 40,51 procent.

Oficjalne wyniki wyborów poznamy prawdopodobnie w poniedziałek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro