Zobacz miejsce największej katastrofy górniczej w czasach PRL
Wapno to dziś niewielka, zapomniana miejscowość, która położona jest na styku Wielkopolski i Pałuk. Jednak to właśnie w Wapnie niespełna 40 lat temu doszło do największej katastrofy górniczej w czasach PRL.
Wapno swoją sławę zawdzięcza kopalni gipsu i soli. Początki wydobycia gipsu datowane są na rok 1871, a odkrycie złóż soli na 1911 rok. Przed wojną kopalnia soli należała do niemieckiego koncernu Solvay, a po wojnie trafiła w ręce państwa. Starsi mieszkańcy do dziś wspominają, że lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres największego rozkwitu wsi. Wieś rozbudowywała się, a kopalnia dostarczała bardzo dobrej jakości sól dla całego kraju. Niestety to właśnie rabunkowa gospodarka doprowadziła do upadku wsi. Kopalnia od początku swojej historii miała problemy z wodami podziemnymi, a intensyfikacja wydobycia zwielokrotniła problem i w 1977 roku doprowadziła do ogromnej katastrofy górniczej.
Woda zalała kopalniane szyby, a osunięcia ziemi pochłaniały budynki, drogi, drzewa. Z terenu Wapna ewakuowano 1402 osoby, które trafiły między innymi doPiły, Wągrowca, Złotowa, Czarnkowa, Wronek i Trzcianki. Nie wszyscy powrócili do swoich domów, a część pracowników kopalni znalazła później pracę w kopalni soli w Kłodawie. Kopalnia została ostatecznie wykreślona z rejestru przedsiębiorców w 1998 roku. Dziś na jej terenie działają niewielkie firmy, a w biurowcu dawnej kopalni znajduje się siedziba Urzędu Gminy. Wieś nigdy nie odzyskała swojej świetności, a kopalnia do dziś straszy mieszkańców. W 2007 i 2010 roku na terenie Wapna doszło do kolejnych tąpnięć i osunięć ziemi.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z opuszczonej kopalni soli w Wapnie oraz filmu nakręconego po katastrofie przezAleksandra Danielskiego.