Reklama
Reklama

Wzrasta liczba urzędników w Polsce: jest ich 3 razy więcej niż w PRL

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w Polsce po raz kolejny wzrosła liczba urzędników. W tej chwili w urzędach pracuje już prawie 450 tysięcy osób.

Z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2014 roku w urzędach pracę znalazło 5,6 tysięcy osób. Liczba urzędników wzrasta w Polsce od 1989 roku. W okresie zmian ustrojowych w polskich urzędach pracowało 160 tysięcy urzędników, a pod koniec grudnia ubiegłego roku w urzędach zatrudnionych było 444 tysięcy osób.

W ciągu ostatnich czternastu lat najwięcej urzędników zatrudniono w trakcie kadencji SLD (67 tys.). Nieco mniej urzędników zatrudniono za rządów PO (60 tys.), a jedynie 13 tysięcy nowych urzędników znalazło pracę za kadencji PiS. Osoby pracujące w urzędach to oczywiście nie wszyscy zatrudnieni w sektorze publicznym. GUS szacuje, że łącznie w budżetówce pracuje trzy miliony Polaków, a koszt obsługi sektora publicznego to ponad 80 miliardów złotych rocznie.

Zupełnie inna tendencja występuje w krajach starej Unii, które w związku z kryzysem ekonomicznym zwolniły w ostatnich latach około 800 tysięcy urzędników.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
18℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro