Reklama
Reklama

Andrzej Duda wygrywa z Bronisławem Komorowskim. Będzie druga tura

fot. PAP/Jacek Bednarczyk
fot. PAP/Jacek Bednarczyk

O godzinie 21.00 poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, za dwa tygodnie Polacy ponownie pójdą do urn. W drugiej turze wyborów zmierzą się Andrzej Duda i Bronisław Komorowski. To kandydat PiS, według sondażu Ipsos, uzyskał najwięcej głosów wyborców.

Wyniki sondażowe zaprezentowano tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, a więc o 21.00, pochodzą z badań exit poll przeprowadzonych przez Ipsos dla największych stacji telewizyjnych - Telewizji Polskiej, TVN24 i Polsat News. W ramach badania ankieterzy pojawili się w 500 wybranych losowo lokalach wyborczych. Błąd nie powinien przekroczyć 2 punktów procentowych.

Z pierwszych danych wynika, że najwięcej głosów uzyskał Andrzej Duda z PiS, na którego swój głos, według sondażu, oddało 34,8% wyborców. Drugie miejsce zajął Bronisław Komorowski uzyskując 32,2 % poparcia. To właśnie ci kandydaci zmierzą się w drugiej turze wyborów za dwa tygodnie - 24 maja.

Mocne trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz, na którego swój głos oddało 20,3% głosujących.

Oto wyniki pozostałych kandydatów:

Janusz Korwin-Mikke (KORWiN) - 4,4%
Magdalena Ogórek (poparcie SLD) - 2,4%
Adam Jarubas (PSL) - 1,6%
Janusz Palikot (Twój Ruch) - 1,5%
Grzegorz Braun - 1,1%
Marian Kowalski (Ruch Narodowy) - 0,8%
Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy) - 0,6%
Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) - 0,3%.

Frekwencja w wyborach na godzinę 17.00 wyniosła 34,41% w skali kraju. W Poznaniu do godziny 17.00 głos oddało 37,79% uprawnionych. Na oficjalne wyniki wyborów być może poczekamy aż do wtorku. Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje bowiem prezentacji cząstkowych wyników głosowania.

Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników sondażowych: "Dziękuję rodakom, dziękuję konkurentom. Dziękuję kontrkandydatom za to, że wzięli ze mną udział w debacie. Byli to wszyscy kandydaci poza panem prezydentem. Dziękuję im za rzetelną debatę i dla nich brawa. (...) Przed nami bardzo trudne dwa tygodnie. Ciężkiej pracy. Bez Waszego wsparcia nie mam szans (...) Gratuluję świetnego wyniku Pawłowi Kukizowi, który prowadził kampanię w sposób otwarty. Jest wielkim patriotą i ja także jestem otwarty w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych (...). Nie wierzę, że w życiu można dostać coś bez ciężkiej pracy, przed nami właśnie ciężka praca, ale zwyciężymy".

Bronisław Komorowski po ogłoszeniu wyników: "Gratuluję bardzo dobrego wyniku Pawłowi Kukizowi i mojemu kontrkandydatowi Andrzejowi Dudzie. Wzywam go do debaty. (...) Trzeba wyciągnąć wnioski. (..) Przed nami ciężka praca, twarda praca i zwycięstwo".

Paweł Kukiz po ogłoszeniu wyników m.in. ostro wypowiadał się o stacji TVN24 mówiąc, że "jest gorsza niż komuniści" i "prawie zniszczyła mu rodzinę". Zapowiedział walkę o głosy wyborców w jesiennych wyborach parlamentarnych. - To był popis TVN24 i tym podobnych reżimowych mediów. Osiągnęliście mistrzostwo propagandy. Przebiliście swoje wcześniejsze wzory - komunistów. Jesteście mistrzami manipulacji. Jesteście straszni - mówił.

Na kogo zagłosujesz w II turze?

 • 0%
 • 0%
 • Aktualizacja
  niedziela, 10.05.2015 r., godz. 21.38
  Aktualizacja
  niedziela, 10.05.2015 r., godz. 21.38
  Jak informuje TVN24, wyniki sondażowe pokazują, że na Andrzeja Dudę głosowali mieszkańcy wsi (tam uzyskał 43,8%). Bronisław Komorowski wygrywa natomiast w miastach. W tych mniejszych ma niewielką przewagę, a w większych - dużą.
 • Aktualizacja
  niedziela, 10.05.2015 r., godz. 23.15
  Aktualizacja
  niedziela, 10.05.2015 r., godz. 23.15
  Sondażowe dane z Wielkopolski: Bronisław Komorowski 39,2%, Andrzej Duda 27,5%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro