Reklama

Rusałka niepamięci. Tragiczna historia poznańskiego jeziora

Dziś rusza projekt "Rusałka niepamięci". Fundacja Familijny Poznań i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN chcą zwrócić uwagę poznaniakom na dramatyczną historię jeziora.

W piątek w Ośrodku Wypoczynkowym Rusałka (ul. Golęcińska 27) rusza projekt "Rusałka niepamięci". Organizatorzy, Familijny Poznań i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, chcą w telegraficznym skrócie przedstawić mieszkańcom dzieje Żydów w Poznaniu, a historia Rusałki jest z nimi nierozłącznie związana.

Rusałka nie jest jeziorem naturalnym. Do jej powstania przyczynili się Żydzi, osadzeni w niemieckich obozach pracy. - Historia jeziora jest tragiczna, zostało wybudowane przez pracowników żydowskich i oddane do użytku w 1943 roku. Miało spełniać funkcję rekreacyjną dla bogatszych Niemców mieszkających na Sołaczu - mówił w Poranku WTK Marcin Mikołajczak z fundacji Familijny Poznań.

W ramach wydarzenia nad Rusałką pojawi się "Muzeum na kółkach", to mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która w skrócie ukazuje tysiącletnią historię Żydów za pomocą filmów, kalendarium, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. Wystawa będzie dostępna przez cały weekend w godzinach od 12.00 do 20.00, a wstęp jest bezpłatny.

Ponadto odbędzie się wystawa fotografii Macieja Krajewskiego (Łazęga poznańska) pt. "Żydowskie ślady". Wernisaż w piątek o godz. 18.00, natomiast zdjęcia będzie można oglądać do końca maja.

W sobotę od 13.00 do 15.00 dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach "Znaki czasu", a o godz. 20.00 odbędzie się przedstawienie teatralno-muzyczne "L’chaim! Żyjmy!"

W niedzielę organizatorzy przewidzieli spotkanie autorskie i dyskusję na temat poznańskich Żydów o godz. 18.00, natomiast o godz. 20.00 pokaz filmu "POLin".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro