Reklama
Reklama

Dąbrowskiego: chcą wyłączyć z ruchu samochodowego fragment przy Rynku Jeżyckim

fot. PIM

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku gotowy będzie projekt przebudowy ulicy Dąbrowskiego na odcinku pomiędzy ulicami Roosevelta i Przybyszewskiego. We wtorek odbyły się konsultacje w tej sprawie, w których udział wzięło około 100 osób. Spore zmiany mają zajść m.in. przy Rynku Jeżyckim - nie będą tu mogły jeździć auta.

Na początku ubiegłego roku ZDM wyjaśniał, że przygotowuje się do przygotowania planu przebudowy całej ulicy Dąbrowskiego. Informowano wówczas, że trzeba się zastanowić nad przyszłością trasy - m.in. nad tym czy ma być ulicą przelotową dla aut, czy może lepiej byłoby, aby została tylko ulicą dojazdową do domów dostępną dla komunikacji publicznej. Wspominano także o możliwości utworzenia tu deptaka na odcinku od Rynku Jeżyckiego do mostu Teatralnego.

W październiku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Dąbrowskiego od ul. Roosevelta do ul. Przybyszewskiego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania "Przebudowa trasy tramwajowej w ul. Dąbrowskiego - dokumentacja studialna".

We wtorek odbył się II etap konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Urzędnicy zaprezentowali na spotkaniu jak miałaby się zmienić ulica. - Jedynym odcinkiem wyłączonym z ruchu samochodowego (z wyłączeniem komunikacji miejskiej) jest rejon Rynku Jeżyckiego - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie. Konkretnie ulicą Dąbrowskiego na wysokości Rynku Jeżyckiego (odcinek od Kościelnej do Prusa) miałyby jeździć jedynie tramwaje i autobusy MPK. Oczywiście ma tu być także wyznaczone miejsce dla rowerzystów i pieszych.

Kolejna zmiana to wydzielenie torowiska. Na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Prusa ruch tramwajowy miałby się odbywać po niezależnym od ruchu samochodowego torowisku. Natomiast na odcinku od ul. Prusa do ul. Roosevelta ruch samochodowy w stronę centrum miasta miałby się odbywać po torowisku tramwajowym. Auta w kierunku Ogrodów miałyby jechać po niezależnej jezdni. Rowerzyści mieliby do dyspozycji nowe ścieżki rowerowe.

To nie koniec. Na odcinku pomiędzy Kościelną a Staszica ruch aut ma się odbywać tylko w jednym kierunku - w stronę Ogrodów. - Po północnej stronie jezdni przewidziano miejsca postojowe do parkowania równoległego - wyjaśnia PIM. Miejsc parkingowych ma być oczywiście więcej. Od Staszica do Żeromskiego auta wciąż będą mogły jeździć w dwóch kierunkach. Na trasie mają się też pojawić przystanki wiedeńskiego - przy skrzyżowaniu z ulicą Polną.

Mieszkańcy mają sporo obaw związanych z planowanymi zmianami. Między innymi przyznają, że okoliczne uliczki na Jeżycach nie są przystosowane na to, by przyjąć ruch z ulicy Dąbrowskiego. A będzie to konieczne, gdy choćby fragment przy Rynku Jeżyckim zostanie wyłączony z ruchu aut.

Dziś nie wiadomo ile pieniędzy miałaby kosztować inwestycja, a także kiedy miałaby się rozpocząć. Miasto zapowiada, że te dane będzie można podać dopiero wtedy, gdy gotowy będzie ostateczny projekt. Już zapowiedziano, że Poznań będzie się starać o dofinansowanie unijne na ten cel.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro