Reklama

Wielkie czyszczenie w mieście: "błyszczy" już 500 kilometrów ulic

fot. ZDM

Już 24 lutego udało się rozpocząć pozimowe sprzątanie na poznańskich ulicach. To najwcześniej od wielu lat - wszystko przez korzystne warunki atmosferyczne. W tym sezonie na zlecenie ZDM wyczyszczonych zostanie ponad 840 kilometrów ulic. To rekord.

Wyjątkowo wcześnie zaczęło się w tym roku pozimowe sprzątanie ulic w naszym mieście. Śniegu podczas tegorocznej zimy praktycznie nie było, a co za tym idzie porządki można było zacząć już pod koniec lutego. I choć oczyszczanie pasów drogowych trwa cały rok, to właśnie po zimie z jezdni czy ścieżek rowerowych usuwa się m.in. piasek.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


- Realizacja zadania obejmuje 842 km ulic publicznych. Warto dodać, że pod względem kilometrażu objętego pozimowym oczyszczaniem jest to rok rekordowy. Na przykład w 2012 roku, w ramach przygotowań do EURO 2012, oczyściliśmy 805 km ulic - wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Pod względem czyszczenia ulic miasto zostało podzielone na siedem rejonów. W każdym z nich codziennie czyści się około 4-5 kilometrów tras, co może dać nawet 35 kilometrów dziennie. Do tej pory udało się uprzątnąć ponad 500 km z 842 zaplanowanych. - W każdym z siedmiu rejonów pracuje zestaw zamiatarek ulicznych i chodnikowych. Staramy się zlecać prace kompleksowo, tj. sprzątać jednocześnie (równolegle) jezdnie, chodniki, miejsca parkingowe i ścieżki rowerowe na poszczególnych ulicach - dodaje.

Czyszczenie odbywa się w ciągu dnia (poza godzinami szczytu komunikacyjnego), a także w nocy, ale tylko w miejscach, gdzie nie występuje ścisła zabudowa mieszkaniowa. Niektóre tereny trzeba jednak czyścić ręcznie.

Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, mieszkańcy nie do końca potrafią uszanować to, że ulice i chodniki są sprzątane. Ponieważ śmieci ponownie się tu pojawiają, kolejny raz musi się odbywać sprzątanie, co pociąga za sobą koszty. - Dotyczy to również dopiero niedawno oczyszczonych ulic i chodników, zwłaszcza w centrum miasta oraz pasów drogowych w pobliżu centrów handlowych. Nie pomaga sprzątanie tych miejsc nawet kilka razy w tygodniu - zaznacza ZDM.

Jeśli znasz miejsca w pasie drogowym będącym pod pieczą ZDM, które wymagają wyczyszczenia, zgłoś to pod numerem telefonu 61 64 77 231. Jeszcze w poniedziałek i wtorek telefon jest czynny całą dobę. Informacje można też przesyłać mailem na adres [email protected].

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro