Reklama
Reklama

Pomnik F-16 stanie nad Wartą?

Pasjonaci lotnictwa starają się, aby w miejscu dawnego myśliwca Lim-2 przy Moście Królowej Jadwigi nad Wartą stanął pomnik samolotu F-16.

Zdaniem pasjonatów lotnictwa Poznań jest miastem o tradycjach lotniczych, dlatego zasadne jest by właśnie taki pomnik się pojawił, który ma nie tylko o tej tradycji informować turystów, ale przypominać o tym poznaniakom. Poznań jest miastem o niezwykle lotniczych tradycjach, te tradycje sięgają Powstania Wielkopolskiego i od tego czasu biało-czerwone szachownice widzimy nieustannie nad Poznaniem. I chcielibyśmy dać wyraz temu faktowi, że Poznań lotniczą tradycją stoi - mówił w Poranku WTK Piotr Łysakowski ze Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego.

F-16 może stanąć nad Wartą. Pomnik samolotu w parku Tadeusza Mazowieckiego chce postawić właśnie Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego. Rozmawialiśmy z licznymi przedstawicielami środowisk wojskowych prezentując im między innymi tę lokalizację i przyjęcie było bardziej niż pozytywne - mówi Krzysztof Melski ze Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego.

W miejscu, gdzie ma stanąć pomnik stał już pomnik dawnego myśliwca Lim-2 do połowy lat 90, wtedy ze względu na korozję musiał stamtąd zniknąć. Teraz ma pojawić się nowy. Nie jest to pomnik w rozumieniu klasycznym tylko prawdziwy samolot, który kiedyś sobie latał i spędził ileś godzin w powietrzu - dodaje Łysakowski.

Pomnik miałby stanąć w przyszłym roku w 10 rocznicę przylotu myśliwców F-16 do Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro