Reklama
Reklama

Poznańska Dzielnica Zamkowa na pocztówkach sprzed lat

Niemiecka pocztówka propagandowa z czasów I wojny światowej | fot. Roman Trojanowicz / CYRYL
Niemiecka pocztówka propagandowa z czasów I wojny światowej | fot. Roman Trojanowicz / CYRYL

W latach 1904-1910 w centrum Poznania powstały m.in. dzisiejsze Teatr Wielki, Collegium Maius, Collegium Minus czy Zamek Cesarski. CYRYL prezentuje jak wyglądały na przestrzeni lat.

Cyfrowe Repozytorium Lokalne prezentuje kolejną kolekcję archiwalnych fotografii z Poznaniem w roli głównej. Tym razem to zestaw pocztówek należących do Romana Trojanowicza, na których widać Dzielnicę Zamkową (Cesarską). - W 1902 roku cesarz Wilhelm II podjął decyzję o odstąpieniu od koncepcji Poznania jako miasta twierdzy i przebudowie miasta w duchu rezydencjonalnym. W 1903 roku architekt Joseph Stübben przedstawił plan budowy nowej dzielnicy w rejonie rozebranej Bramy Berlińskiej (znajdowała się na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Święty Marcin i Kościuszki), który zrealizowano w latach 1904-10 - wyjaśnia Paweł Michalak z CYRYL-a.

W ciągu 6 lat w centrum dzisiejszego Poznania wybudowano m.in. Zamek Cesarski, Teatr Miejski (dziś Teatr Wielki) oraz Ziemstwo Kredytowe (dziś Filharmonia Poznańska). - Wśród Polaków dzielnica budziła mieszane uczucia. Z jednej strony podnosiła Poznań do rangi miasta zachodnioeuropejskiego, z drugiej zaś symbolizowała pruską potęgę na wchodzie Europy i taki charakter nadała miastu - dodaje.

Zobacz wybrane pocztówki z kolekcji. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
6℃
Poziom opadów:
4.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
4.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro