Poznań ma najnowocześniejszy sąd w Polsce
Przy ulicy Hejmowskiego powstała nowa siedziba Sądu Okręgowego w Poznaniu. To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Niestety nie ma przy nim parkingu dla osób odwiedzających sąd.
W kwietniu 2011 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego Sądu Okręgowego w Poznaniu. Już wtedy zapowiadano, że w obiekcie mieścić się będzie 5 wydziałów Sądu Okręgowego, 9 wydziałów Sądu Rejonowego, a dodatkowo powstanie tu nowoczesne archiwum i nie zabraknie też sal rozpraw z prawdziwego zdarzenia.
Planowano, że inwestycja zakończy się w 2016 roku, ale budowę udało się ukończyć przed terminem. W nowym obiekcie już funkcjonują Wydział II Cywilny Odwoławczy, Wydział VII i VIII Ubezpieczeń Społecznych, Wydział XV Cywilny Odwoławczy, Oddział Inwestycji i Remontów, Oddział Finansowo-Rachunkowy oraz Referat Socjalny. Jesienią dołączą do nich wydziały gospodarcze z ulicy Szyperskiej, a przed wakacjami reszta wydziałów cywilnych z Al. Marcinkowskiego.
W nowym obiekcie znajduje się 48 sal rozpraw, które naszpikowane są najnowocześniejszym sprzętem. Będzie tu można m.in. realizować video-przesłuchania. - Wszystkie sale są w jednym miejscu, a więc na poziomach O i 1. Nie ma potrzeby zwiedzania całego sądu, by dotrzeć na salę rozpraw - mówi Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Dwie ostatnie kondygnacje budynku przeznaczone są wyłącznie dla pracowników sądu. Osoby postronne nie będą tu miały wstępu ze względu na zabezpieczenia elektroniczne. Wchodząc do sądu musimy też liczyć się z tym, że może nas spotkać kontrola. Co ciekawe, wejścia do sal rozpraw są dwa - osobne dla uczestników postępowań oraz świadków, a także dla sędziów.
W nowej siedzibie sądu znajduje się zupełnie nowe Biuro Obsługi Interesantów, a także pomyślano o czytelni, w której można się zapoznać z dokumentami. - Można umawiać się na konkretną godzinę, następnie w czytelni przeglądać akta, można skserować mu te akta, a także może odsłuchać nagrań - mówi Jarosław Kaczmarek, dyrektor Sądu Okręgowego w Poznaniu.
W podziemiach budynkach znajdzie się parking dla pracowników. Przed obiektem próżno natomiast szukać parkingu dla interesantów. Na ulicy Hejmowskiego jest jedynie kilka miejsc parkingowych. - Jeżeli chodzi o miejsca parkingowe na ulicy to już nie należy do sądu, a do zarządcy dróg - kończy Brzozowski.
Obiekt kosztował 124 miliony złotych. Początkowo planowano, że będzie to nawet 200 milionów złotych.