Reklama
Reklama

Zaćmienie Słońca trwa: zobacz zdjęcia

fot. Dawid Lewek

Zgodnie z zapowiedziami, o 9.43 rozpoczęło się częściowe zaćmienie Słońca. Poznaniacy w całym mieście śledzą "znikające" Słońce. Najlepszym momentem do obserwacji będzie 10.52.

Docierają do nas pierwsze zdjęcia z obserwacji zaćmienia Słońca. Zjawisko będzie widoczne w naszym mieście do 12.03. Najlepszym momentem do obserwowania zaćmienia będzie 10.52. Wówczas zobaczmy maksymalną fazę zaćmienia ("zniknie" 70% powierzchni Słońca).

Jak informuje Piotr A. Dybczyński z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM, obserwacja zaćmienia Słońca jest niebezpieczna dla naszego wzroku. - Nawet dwie pary bardzo ciemnych okularów słonecznych to za mało, potrzebny jest specjalny filtr, przepuszczający ok. 0.0001% światła słonecznego, i to w całym zakresie widma. Dobrze nadają się do tego celu niektóre metalizowane folie. Nieco archaicznym ale skutecznym narzędziem jest szybka szklana okopcona świecą. Sprawdzonym (przeze mnie) filtrem do obserwacji Słońca jest wnętrze starej dyskietki komputerowej - tłumaczy.

W Poznaniu obserwować zaćmienie można samodzielnie lub w grupach. Wielu mieszkańców pojawiło się w parku przy Obserwatorium UAM (ul. Słoneczna 36). Za wstęp nie trzeba płacić. Grupowa obserwacja odbywa się także przy Poznań City Center (od strony ul. Matyi).

Zaćmienie można też oglądać na żywo w internecie TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro