Reklama
Reklama

Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do szkół

Rodzice sześciolatków szturmują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Liczą, że dostaną w nich odroczenie dla dzieci, które od września obowiązkowo powinny iść do szkoły.

Staś urodził się pod koniec grudnia 2009 roku, gdy pójdzie do pierwszej klasy nie będzie miał jeszcze sześciu lat. Jego mama obawia się, że syn będzie radził sobie w szkole gorzej niż starsi koledzy - Najbardziej się obawiam, że te dzieci są skazane na porażki. Dlatego, że dziecko w pierwszej klasie nie powinno sobie tylko radzić. Dziecko w pierwszej klasie powinno osiągać sukcesy, a tymczasem te dzieci będą cały czas w takim poczuciu, że dajesz rade - mówi Elżbieta Lachman, mama Stasia.

Bo właśnie te sukcesy, szczególnie na początku edukacji są najważniejsze. By dzieci nie zrażały się do szkoły i samej nauki. To też podkreśla walcząca o sześciolatków Karolina Elbanowska - założycielka Fundacji Rzecznik Praw Rodziców - W badaniach porównano grupy nowozelandzkich dzieci, który rozpoczynały lekcje czytania i pisania w wieku 5 i 7 lat. Ich wyniki dowodzą, że wczesne wprowadzenie formalnych metod uczenia, nie poprawia rozwoju umiejętności czytania, a nawet może być dla niej szkodliwe - mówiła Elbanowska w sejmie.

Rodzice chcieliby wolnego wyboru, a przede wszystkim możliwości decydowania o posłaniu do szkoły dzieci, które urodziły się w drugiej połowie roku. A skoro wyboru nie mają to ratunku szukają w poradniach psychologiczno pedagogicznych. W poradniach podkreślają, że zgłoszeń rodziców o odroczenie sześciolatka mają zdecydowanie więcej niż w roku ubiegłym. Ten wzrost obserwuje także Wydział Oświaty Urzędu Miasta. W tym roku już wpłynęło 800 wniosków o odroczenie, a to tylko o 200 mniej niż w całym zeszłym roku - W zeszłym roku wpłynęło ogółem 980 wniosków, a opinii odraczających obowiązek szkolny było niecałe 500 - mówi Mariola Błażejewska-Ptak z WO UM.

W tym roku może ich być zdecydowanie więcej, bo rodzice dopiero rozpoczęli ubieganie się o odroczenie. We wrześniu do poznańskich szkół powinno pójść prawie 6 tysięcy dzieci z rocznika 2009.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Będzie ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników
4℃
0℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
34.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro