Reklama
Reklama

Zorza polarna widoczna z Poznania i okolic!

Murowana Goślina | fot. Piotr Owczarek
Murowana Goślina | fot. Piotr Owczarek

Do naszej redakcji dotarły zdjęcia od mieszkańców, na których widać... zorzę polarną. Według specjalistów zjawisko było widoczne w naszym regionie przez rozbłyski na Słońcu o znacznie większej sile niż zwykle.

15 marca, a więc w niedzielę, na Słońcu zaobserwowano rozbłyski o dużej sile. Były tak silne, że wywołały burzę magnetyczną na naszej planecie. Ze względu na dużą siłę rozbłysków ogólnopolskie media informowały, że zorza polarna będzie widoczna nawet w centrum naszego kraju (znacznie większe szanse występują na północy Polski).

Zorzę najlepiej obserwuje się poza miastem, tam, gdzie nie ma zbyt wielu świateł. Tak zrobili nasi czytelnicy, którzy zjawisko fotografowali m.in. w rejonie Murowanej Gośliny, a także nad Jeziorem Rusałka. Ostatnio zorza była widoczna w Polsce 11 lat temu.

Ci, którzy nie widzieli tego niecodziennego zjawiska mogą spoglądać w niebo w najbliższy piątek. Co prawda nie pojawi się na nim zorza, ale już przed południem dojdzie do częściowego zaćmienia słońca. Taki widok można podziwiać jedynie raz na kilka lat.

Zobacz niezwykłe zdjęcia:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro