Reklama
Reklama

Wakacyjna praca - młodzież odciąża rodziców

Od piątku uczniowie na dobre przestaną myśleć o książkach i zadaniach domowych. Jedni wybiorą się na wyczekane wakacje, a inni zaczną pracować. W wielu przypadkach pierwszy raz w życiu.

Sezonowa praca dla młodzieży od kilku lat staje się coraz popularniejsza. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wykorzystują nie tylko wakacje i ferie, ale też wolne weekendy, by zarobić pieniądze na własne wydatki i odciążyć rodziców. Rozdawanie ulotek na ulicach, praca jako hostessy podczas wszelkich promocji, bycie kelnerką czy osobą wykonującą pracę zdalną - ofert jest dużo.

Prawo pracy jasno określa zasady, na jakich młodociany, który ukończył 16. rok życia, może podjąć pracę.

Art. 2001.
§ 1. Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac.
§ 2. Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.
§ 3. Wykaz lekkich prac określa pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy. Wykaz ten wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 204.
§ 4. Wykaz lekkich prac ustala pracodawca w regulaminie pracy. Pracodawca, który nie ma obowiązku wydania regulaminu, ustala wykaz lekkich prac w osobnym akcie.
§ 5. Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Art. 2002.
§ 1. Pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego.
§ 2. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin.
§ 3. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.
§ 4. Wymiar czasu pracy określony w § 2 i 3 obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek uzyskania od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.


W trudniejszej sytuacji są na przykład gimnazjaliści, którzy nie ukończyli jeszcze 16-stu lat.

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 5 grudnia 2002 roku określa przypadki, kiedy wyjątkowo dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych przed ukończeniem 16. roku życia. Z osobą, która nie ukończyła 16 roku życia i nie ukończyła gimnazjum, może być zawarta umowa o pracę, w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Z osobą, która nie ukończyła 16 roku życia, która ukończyła gimnazjum, może być zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.

Oznacza to, że gimnazjaliści nie mogą legalnie podjąć pracy, która nie jest jednocześnie praktyką przygotowującą do zawodu. Nie ma tu również mowy o zarobieniu pieniędzy na własne wydatki, gdyż uczeń-praktykant otrzymuje zazwyczaj około 100 złotych wynagrodzenia miesięcznie.

Choć prawo jasno określa, kiedy można podjąć pierwszą pracę - w Polsce liczba młodych ludzi zarabiających pieniądze jest wciąż dużo niższa niż zagranicą. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Pierwszym z nich mogą być sami uczniowie, którzy nie zawsze są chętni do pracy - mając do dyspozycji środki finansowe rodziców. W innym przypadku winni są rodzice, którzy jak najdłużej chcą utrzymać dziecko w domu i dbają o to, by całkowicie wykorzystało swoje dzieciństwo.

Czy dzieci poniżej 16-ego roku życia powinny mieć możliwość wykonywania pracy dorywczej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro