Nowe dowody osobiste bez adresu. Jak będziemy załatwiać sprawy w urzędach?
Od 1 marca 2015 roku obowiązywać będą nowe dowody osobiste. Nowy dokument nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Jak z takim dokumentem będziemy załatwiać sprawy w banku, na poczcie, u notariusza i w urzędach?
Jak już informowaliśmy wcześniej format i wymiary nowego dowodu osobistego pozostaną bez zmian. Nowy dokument nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie pojawi się na nim też zeskanowany podpis posiadacza dowodu osobistego. Natomiast fotografia na dokumencie będzie dokładnie taka, jaka obowiązuje na paszportach.
Nowe dowody osobiste będą posiadać też więcej zabezpieczeń, które mają zapobiegać fałszowaniu dokumentów. Najwięcej kontrowersji, również na naszym forum wzbudziła informacja, że nowe dokumenty nie będą zawierać już adresu zameldowania. Ma to zapobiec ciągłej wymianie dokumentów w przypadku osób, które często zmieniają miejsce zameldowania. Według statystyk MSW rocznie takich wymian było nawet 400 tysięcy.
Pojawia się też wiele pytań odnośnie załatwiania spraw w urzędach, gdzie wcześniej wymagany był dokument z adresem zameldowania. Jak będzie to wyglądać w banku podczas ubiegania się o kredyt, czy otwierania konta? Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem- odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Sprawy w banku możemy również jak dotychczas załatwić posiadając paszport, czy inny dokument zawierający adres zameldowania. Jak będzie wyglądać to u notariusza? Notariusz podczas sporządzenia aktu notarialnego potwierdza tożsamość, a do tego nie jest wymagany adres zameldowania. Jednym z elementów aktu notarialnego - oprócz danych osobowych - jest adres miejsca zamieszkania. Ustawa prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może, więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania (potwierdzone własnoręcznym podpisem) - informuje MSW.
Pojawiają się też pytania odnośnie odbioru przesyłek czy listów poleconych. Z tym nie będzie żadnych problemów, ponieważ zgodnie z prawem pocztowym przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę - niekoniecznie jest to nasz adres zameldowania. Podobnie będzie w przypadku, kiedy listonosz zostawi nam awizo - pracownik wskazanej placówki pocztowej sprawdzi jedynie tożsamość odbiorcy.
Jak będzie to wyglądać w innych urzędach? Dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL - informuje MSW.
Przypominamy również, że dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Osoby, które mają jeszcze ważne dokumenty nie muszą ich wymieniać.