Poznań w latach 60-tych: Stary Rynek z autami i wiele więcej!
Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL) prezentuje kolejną kolekcję zdjęć z Poznaniem w roli głównej. Tym razem na archiwalnych fotografiach pochodzących z Kroniki Miasta Poznania można oglądać zdjęcia z lat 60-tych. Jest na co patrzeć!
- Lata 60. - czasy "małej stabilizacji" i jedynej słusznej ideologii, dekada smutna i siermiężna, ale ożywiona życiem studenckim, rozświetlona neonami i z oknem na świat w postaci Międzynarodowych Targów Poznańskich, miasta kolorów w mieście szarości. Po ożywczej fali, którą przyniosła popaździernikowa Odwilż, znowu nastały czasy ponure, mroczne i nijakie. Poznań nadal leczył rany po zniszczeniach z czasów II wojny światowej, PRL był w pełnym rozkwicie, a zideologizowane państwo organizowało byt swoim obywatelom czy tego chcieli, czy nie. Poznaniacy żyli pracą, bez większych szaleństw. Największe znaczenie miały wielkie zakłady pracy, które wyrabiały i przekraczały normy na chlubę i dumę komunistycznej władzy - pisze Danuta Bartkowiak z Cyfrowego Repozytorium Lokalnego.
Na zdjęciach z lat 60-tych można zobaczyć wiele obiektów. Są to m.in. Kino Wilda na Wierzbięcicach, bloki na Grunwaldzie, os. Rondo, czy os. Pomet, ulicę Głogowską, most Dworcowy, fontannę w parku przy Palmiarni Poznańskiej, Stary Rynek z samochodami, stawianie pomnika Adama Mickiewicza na pl. Mickiewicza, neony na ul. 27 Grudnia oraz ulicę Święty Marcin.
Więcej zdjęć do zobaczenia TUTAJ.
Najpopularniejsze komentarze