Reklama
Reklama

Figura Chrystusa z Pomnika Wdzięczności stanie w czerwcu na pl. Mickiewicza?

Gipsowa figura Chrystusa | fot. Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności
Gipsowa figura Chrystusa | fot. Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności

Na południu Polski trwają obecnie prace związane z przygotowaniem 5-metrowej figury Chrystusa, która ma na stanowić centralny element Pomnika Wdzięczności. Figura będzie wykonana z brązu. Komitet Odbudowy Pomnika chce, by stanęła w czerwcu na pl. Mickiewicza, a docelowo miałaby trafić na poznańską Maltę.

Choć odbudowa Pomnika Wdzięczności wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców, inicjatorzy pomysłu się nie poddają. Jeszcze w tym tygodniu jadą do Krakowa, gdzie trwa przygotowywanie 5-metrowej figury Chrystusa, która będzie stanowić centralny element monumentu. Gotowa jest już figura w wersji gipsowej w skali 1:3, dzięki czemu można zobaczyć jak będzie wyglądać najważniejsza część pomnika.

- Chcemy, żeby ta figura Chrystusa była w Poznaniu, żeby jej przyjęcie w naszym mieście odbyło się w ramach święta Najświętszego Serca Pana Jezusa - tłumaczy prof. Stanisław Mikołajczak z Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. Święto w tym roku przypada 12 czerwca. Komitet Odbudowy Pomnika planuje, że właśnie w czerwcu figura wykonana z brązu pojawi się na placu Mickiewicza, gdzie będzie stać do momentu ukończenia prac nad całym monumentem. Całość miałaby stanąć nad Jeziorem Maltańskim.

Z umiejscowieniem pomnika na Malcie jest problem. Sprzeciwiają się temu poznaniacy, ale też taki obiekt byłby niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Komitet Odbudowy Pomnika wystąpił już z wnioskiem o pozwolenie na budowę. - Wydział Urbanistyki wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia informacji o prawie o dysponowaniu gruntem - tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Czekamy na taką informację, choć prezydent wie, że wnioskodawca takim prawem nie dysponuje. Wpłynął także wniosek od wnioskodawcy o przekazanie gruntu pod budowę pomnika - dodaje.

Na przełomie lutego i marca Jacek Jaśkowiak chce powołać zespół do spraw pomników, który miałby się zająć m.in. kwestią lokalizacji Pomnika Wdzięczności. Choć nie wiadomo obecnie kto dokładnie będzie zasiadać w zespole, mają w nim być zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy monumentu. Na pewno jednym z członków zespołu będzie Łukasz Mikuła, radny PO. - Nie podejrzewam, żeby to była rekomendacja, która pozwalałaby prezydentowi zaproponować zmianę planu miejscowego czy udostępnić grunt na to, by postawić na nim pomnik w formie proponowanej obecnie - tłumaczy Mikuła.

Komitet Odbudowy Pomnika mimo to nie zgadza się na inną lokalizację pomnika. Chce, by monument był gotowy w 2018 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro