PEKA w wersji "gminnej" od 1 lutego w Swarzędzu i Kleszczewie
Od 1 lutego pasażerowie korzystający z komunikacji publicznej w Kleszczewie i Swarzędzu będą mogli wyrobić sobie kartę PEKA działającą w "gminnej" wersji systemu. Będzie można zapisać na niej bilet poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego, a także bilet okresowy obowiązujący w ich gminie.
W 2014 roku Zarząd Transportu Miejskiego zintegrował poznańskie autobusy i tramwaje z komunikacją publiczną na terenie gminy Rokietnica, a wraz z początkiem tego roku do transportu aglomeracyjnego dołączyły gminy Murowana Goślina i Czerwonak. - Pełna integracja transportu ma za zadanie ułatwić życie pasażerowi, na przykład dzięki jednemu systemowi biletowemu i jednemu nośnikowi biletów, ale także podwyższyć standard komunikacji poprzez korzystną dla pasażerów modyfikację układu linii i rozkładów jazdy - tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie gminnej wersji Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej, która od 1 lutego będzie funkcjonować na terenie gmin Swarzędz oraz Kleszczewo. - Nawet w przypadku, kiedy samorząd opiera organizowaną przez siebie komunikację publiczną na własnej taryfie, także może korzystać z systemu PEKA - zaznacza Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.
Zarząd Transportu Miejskiego dzięki integracji transportu publicznego z okolicznymi gminami ma obecnie pod swoją pieczą nie tylko linie kursujące wyłącznie na terenie Poznania, ale też 44 linie podmiejskie z pełną taryfą ZTM. - Dla pasażerów jest to duże ułatwienie, korzystają bowiem z jednego nośnika biletów okresowych (karta PEKA) i jednej taryfy biletowej. Klienci mają do wyboru możliwość opłacania przejazdów na podstawie biletów okresowych lub z tPortmonetki na karcie PEKA, na podstawie jednorazowych biletów papierowych lub jednorazowych biletów kasowanych poprzez aplikacje w telefonach komórkowych - podkreśla Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.
Gminna wersja systemu PEKA stosowana będzie w gminach Swarzędz i Kleszczewo - są to gminy, które samodzielnie organizują komunikację publiczną opierając się na własnej taryfie. Mogą jednak korzystać z infrastruktury PEKA. Konkretnie chodzi m.in. o czytniki kart w pojazdach czy sieć sprzedaży i Punkty Obsługi Klienta. - W Modelu Gminnym nie ma zmian w przebiegu i funkcjonowaniu oraz modyfikacji poszczególnych linii i co oczywiste - nie ma zmian w taryfie. Wyświetlacze czytników systemu PEKA zamontowane w autobusach gminnych operatorów mają odmienny wygląd od tych w systemie PEKA funkcjonującym na liniach ZTM. Znajdują się na nich przyciski dotykowe dotyczące: wyświetlenia stanu karty ("Stan karty"), możliwości aktywacji biletu zakupionego przez Internet ("Transfer e-biletu") oraz informacja o następnym przystanku na trasie danej linii - precyzuje Trzebiatowski.
Na karcie PEKA działającej w modelu gminnym można zapisać bilety okresowe od 3 różnych organizatorów komunikacji zbiorowej - mogą to więc być bilet ZTM Poznań, Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej i Zakładu Komunalnego Kleszczewo. - W praktyce pasażer korzystający z komunikacji w Poznaniu, Swarzędzu i Kleszczewie, zamiast dotychczasowych trzech różnych nośników biletów okresowych będzie miał do dyspozycji kartę PEKA. Zyska jeden, wygodny nośnik biletów oraz dostęp do wspólnej sieci obsługi klienta - dodaje.
ZTM podkreśla, że zmiana da pasażerom także inne korzyści. W pojazdach kursujących na terenie gmin Kleszczewo i Swarzędz będzie można sprawdzać stan swojej karty, a dodatkowo uruchomiona ma zostać sprzedaż biletów przez internet (biletów obowiązujących na terenie tych gmin).
Jak mieszkańcy gmin Kleszczewo i Swarzędz mogą wyrobić kartę PEKA? Najprościej - złożyć wniosek przez internet TUTAJ, a następnie odebrać gotową kartę w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM w Poznaniu. Na terenie gminy Kleszczewo działają trzy punkty, w których można doładować swoję PEKĘ biletami obowiązującymi na terenie gminy i Poznania (delikatesy Chatka w Gowarzewie, sklep wielobranżowy przy Poznańskiej 10 w Tulcach oraz Urząd Gminy w Kleszczewie). W Swarzędzu takich punktów jest pięć (Euro-Salon przy pętli w Swarzędzu, Euro-Salon na os. Mielżyńskiego w Swarzędzu, salonik prasowy przy Piaskowej 2 w Swarzędzu, Agencja Wpłat Gotówkowych na os. Raczyńskiego w Swarzędzu oraz Usługi Finansowe w Kobylnicy). Dodatkowo działają dwa punkty, w których doładujemy PEKĘ wyłącznie biletami obowiązującymi na terenie gminy Swarzędz - Punkty ZGK Swarzędz na Dworcu Śródka w Poznaniu oraz przy ul. Strzeleckiej 2 w Swarzędzu.
Oto szczegółowe informacje dla mieszkańców gmin (za ZTM Poznań):
Model Gminny PEKA w Kleszczewie - linie i bilety
Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Kleszczewie dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 431, 432 i 433 funkcjonujących pomiędzy Kleszczewem a Poznaniem (przystanek Rondo Rataje) oraz linii 489 funkcjonującej pomiędzy Kleszczewem a Swarzędzem (Kleszczewo Pętla - Swarzędz Rynek). Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Komunalny w Kleszczewie. Na powyższych liniach obowiązuje taryfa kleszczewskiej komunikacji. Na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe, natomiast na liniach 431, 432, 433 i 489 NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, NIE MA także możliwości zakupu Biletu Metropolitalnego, z zalet tPortmonetki pasażerowie z Kleszczewa mogą oczywiście korzystać na liniach ZTM. Na powyższych liniach obowiązują papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.
Model Gminny PEKA w Swarzędzu - linie i bilety
Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Swarzędzu dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 401, 405, 406, 407, 412 i nocnej linii nr 400 funkcjonujących pomiędzy Swarzędzem a Rondem Śródka, a także linii S3, S8 i S9 funkcjonujących na terenie Gminy Swarzędz, S4 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kleszczewem oraz S6 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kostrzynem. Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.
Na powyższych liniach obowiązuje taryfa swarzędzkiej komunikacji, a na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe. Na powyższych liniach NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, obowiązują natomiast papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.