96. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zobacz zdjęcia

fot. Piotr Sagalara
fot. Piotr Sagalara

W sobotę, 27 grudnia w Poznaniu odbyły się uroczystości poświęcone 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie to szczególne wydarzenie zapisujące się w kartach historii Polski. Często jest także określane mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. To właśnie 27 grudnia 1918 roku wybuchło jedno z największych powstań antyniemieckich. Wydarzenia te skupione były wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, zapoczątkowały niepodległościowy zryw.

W pierwszych dniach walk powstańcy zdobyli: Pocztę, Dworzec Główny, Cytadelę, Arsenał Artyleryjski, koszary na Jeżycach, przy ul. Solnej i fort Grolmana. Po dziewięciu dniach - 6 stycznia - Poznań był już wolny. Za patriotycznym przykładem poszły także inne miasta Wielkopolski, gdzie również wybuchły niepodległościowe zamieszki. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.

Poznańskie obchody 96. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w sobotę 27 grudnia:

10.15 - Złożenie kwiatów na mogile gen. S. Taczaka - Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan

11.00 - Uroczystości przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich - przemarsz do Kościoła Farnego - na trasie przemarszu składanie kwiatów pod Tablicami pamiątkowymi: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz pod Pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich

12.45 - Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich

14.30 - Obóz Powstańczy - Plac Wolności

19.00 - w Auli UAM rozpocznie się koncert z okazji 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Z kolei w Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbywały będą pokazy grup rekonstrukcji historycznej, projekcje filmów dokumentalnych oraz interaktywny quiz wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. W sobotę od godziny 10:00 do 18:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 15:00 Muzeum Powstania Wielkopolskiego otwarte jest dla zwiedzających. Wstęp bezpłatny. Wydarzenie finałowe odbyło się w sobotę o godzinie 17:00 - Inscenizacja walk powstańczych.

W sobotę w namiocie rozstawionym na Placu Wolności stanęło studio fotograficzne z początku XX wieku. Działało pod hasłem "Pamiętajmy o Bohaterach, zostawmy swój ślad w Powstaniu Wielkopolskim". W studiu dzięki technologii GreenScreen była możliwość zrobienia sobie zdjęcia z Ignacym Janem Paderewskim, Powstańcami Wielkopolskimi lub na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą stacjonującego na Ławicy.

Organizatorzy częstowali również pyszną polową grochówką na Placu Wolności.

28 grudnia odbędą się centralne uroczystości obchodów 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie:

12:00 - Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich - Kościół oo. Dominikanów

13:30 - Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza - Plac Marszałka J. Piłsudskiego

- złożenie wiązanek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Organizatorem uroczystych obchodów jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współorganizatorem - Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
29.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro