Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -7
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-3°C 1022 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1014 hPa
POJUTRZE
pogoda
0°C 1008 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Hydranty w mieście zyskały ubrania. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

KaT
piątek, 19.12.2014 r.
godz. 13.55
KaT | piątek, 19.12.2014 r., godz. 13.55
Hydranty w mieście zyskały ubrania. Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
fot. Nishio

Aquanet, podobnie jak w roku ubiegłym, włącza się w obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ramach akcji „Przypnij Kokardę” w specjalne stroje wykonane z włóczki ubrano miejskie hydranty. Zobacz plan rocznicowych uroczystości.

- Wzorem poprzedniego roku Aquanet SA z okazji obchodów 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotował niespodziankę dla mieszkańców Poznania - wyjaśnia Maja Zygmanowska z Aquanetu. - W ramach projektu „Przypnij Kokardę” na ulicach zrobi się nieco bardziej kolorowo. Urządzenia wodne, o które nieraz się potykamy, czyli hydranty otrzymają zrobione na szydełku ubranka z kokardami narodowymi - wszystkie w biało-czerwonych barwach - dodaje.

Hydrantowe ubrania wykonywali pracownicy Aquanetu, a także osoby z Dziennego Domu Pomocy Społecznej "Słoneczna Przystań”. Wystrojone hydranty można zobaczyć m.in. przed Teatrem Nowym, operą, Starym Browarem, przy Starym Marychu oraz na Starym Rynku.

Na oficjalne obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaprasza Marek Woźniak, marszałek naszego województwa. - Spotkajmy się 27 grudnia podczas obchodów rocznicowych.Bądźmy razem na placu Wolności, w miejscu symbolicznym dla Powstania Wielkopolskiego, gdzie w grudniu 1918 roku rozpoczęła się pełna determinacji walka Wielkopolan o niepodległość - apeluje.

Tradycyjnie centralne uroczystości zaplanowano na 27 grudnia. Od rana kwiaty będą składane na cmentarzach - Górczyńskim oraz Junikowskim, a także przed Hotelem Royal czy na Cytadeli. Na 11.00 zaplanowano obchody przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się do Fary na mszę świętą. W trakcie pochodu kolejne kwiaty zostaną złożone m.in. pod tablicami Franciszka Ratajczaka i Ignacego Paderewskiego.

Nietypową atrakcję zaplanowano na Placu Wolności. Od 13.00 do 18.00 funkcjonować tu będzie Powstańcze Studio Fotograficzne, w którym dzięki najnowszym technologiom będzie można zrobić sobie zdjęcie z Ignacym Janem Paderewskim lub na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą. Nie zabraknie tu także bezpłatnej grochówki dla chętnych. Wieczorem, o godzinie 19.00, w auli UAM zaplanowano natomiast koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania.

Wcześniej, bo już 26 grudnia, o godzinie 16.00 na Dworcu Letnim zainscenizowany zostanie uroczysty przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do naszego miasta.

Tegoroczne obchody są powiązane z premierą filmu „Hiszpanka”, który nawiązuje do Powstania Wielkopolskiego. Premiera filmu zaplanowana jest na 23 stycznia, ale nasi czytelnicy i widzowie Telewizji WTK będą mogli zobaczyć film na jednym z pokazów przedpremierowych. Szczegóły podamy wkrótce.

Telewizja WTK we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego organizuje na antenie specjalny weekend poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu. - 27 grudnia w 96. rocznicę wybuchu będziemy z widzami na antenie od godz. 6.55 - w naszym studio będą goście z Powstaniem związani m.in. historycy i rekonstruktorzy. Pokażemy na żywo obchody - m.in pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Odwiedzimy i pokażemy na żywo rekonstrukcje placówek Powstańców na Placu Wolności i przy Odwachu, z widzami będziemy także i pokażemy "na żywo" przyjazd Paderewskiego na Dworzec Letni w Poznaniu - zdradza Remigiusz Koziński, dyrektor programowy Telewizji WTK. Poranek WTK 28 grudnia, w niedzielę, poświęcony będzie natomiast „Hiszpance”.

Reklama