Reklama
Reklama

Walka o fotel prezydenta Poznania trwa. Debata w WTK

W Poznaniu, mimo chłodu za oknami jest bardzo gorąco. Powodem jest druga tura wyborów na prezydenta miasta. Na finiszu kampanii wyborczej kandydaci na prezydenta Poznania prześcigają się w zapowiedziach zmian w mieście. Zabiegają też o poparcie. Zobacz debatę w telewizji WTK.

W drugiej turze wyborów o fotel prezydenta poznania zawalczy dwóch kandydatów. Obecnie panujący prezydent Ryszard Grobelny oraz Jacek Jaśkowiak kandydat Platformy Obywatelskiej. W pierwszej turze wyborów Grobelny zdobył 28,58 głosów, natomiast Jaśkowiak 21,46 procent.

Jak informowaliśmy w sobotę Jacka Jaśkowiaka poparli społecznicy - kandydaci niezależni Maciej Wudarski i Anna Wachowska-Kucharska, oraz kandydat SLD Lewica Razem Tomasz Lewandowski. Ja chciałbym zwrócić uwagę wszystkim mieszkańcom Poznania na niezwykle niebezpieczny element tej całej układanki. Otóż jeśli Ryszard Grobelny w niedzielę wygra wybory, to dla wszystkich będzie jasne, że za cztery lata nie będzie prezydentem. Cały jego dwór - mnóstwo nieudaczników przez te cztery lata zamiast skupić się na tej pracy, którą dzisiaj wykonują zaczną szukać sobie nowego zajęcia - mówi Lewandowski.

Dziś poparcie dla Jaśkowiaka zadeklarowali społecznicy z Prawa do Miasta. Wsparcie płynie również z Warszawy. Będzie w stanie w zupełnie inny sposób pewne sprawy w Poznaniu ustawić - mówi wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Podobne słowa niedawno wypowiadał też minister sprawiedliwości Andrzej Halicki.

Były już kandydat na prezydenta Poznania Tadeusz Dziuba nie wskazał w środę na kogo mają głosować jego zwolennicy. Stwierdził jednak zbieżność programu PiS z pomysłami Grobelnego. Zadeklarował on zamiar konkretnej współpracy z klubem radnych PiS, który jak przypominam stanowi 1/3 składu rady Miasta Poznania - mówi Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

Swojego poparcia Grobelnemu udzielił też w poniedziałek Jarosław Gowin. Po jednej stronie jest przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. (Jacek Jaśkowiak - przyp) to jest człowiek, który reprezentuje nie jakiś centrowy nurt w ramach Platformy, to jest człowiek, który reprezentuje postawę skrajnie lewicową - dawał temu wyraz chociażby podczas tych gorących sporów o Golgota Picnic. Po drugiej stronie jest Ryszard Grobelny człowiek o bardzo dużym doświadczeniu samorządowym, człowiek o bardzo dużych dokonaniach i bardzo krystalicznym kręgosłupie moralnym. W przeszłości różnie układały się stosunki między poznańskim Prawem i Sprawiedliwością a panem prezydentem Grobelnym, ale jestem upoważniony do tego żeby zaapelować dzisiaj w imieniu kierownictwa zjednoczonej prawicy o skupienie się w drugiej turze wokół kandydatury Ryszarda Grobelnego - mówił Jarosław Gowin, Polska Razem.

Olbrzymie doświadczenie samorządowe, które pozwala tak zarządzać miastem, że znajduje się w czołówce wszelkich rankingów. Po drugie twardo stąpa po ziemi - mówi o obecnie panującym prezydencie Norbert Napieraj, szef sztabu Ryszarda Grobelnego.

W Poznaniu trwają również ostatnie starcia na przedwyborcze obietnice. We wtorek Jaśkowiak wsparcie obiecał mieszkańcom ulicy Milczańskiej w sprawie przebiegu drogi do galerii handlowej. Natomiast w środę Ryszard Grobelny światu kultury - więcej pieniędzy. W przyszłorocznym budżecie przybędzie 12 milionów złotych, o półtora więcej niż w obecnym.

W środę w telewizji WTK odbyła się debata. Kandydaci na prezydenta Poznania ostro dyskutowali przed drugą turą wyborów.

Ja liczyłem, że my w drugiej turze wyborów będziemy się właśnie boksować na argumenty, na programy. Nie na fikcję. Do takiego programu w ogóle nie można się ustosunkować. Bo on jest zbiorem haseł. Nie żadnych konkretów. Ja się dziwię szczególnie tym osobom z Platformy Obywatelskiej, które wiedzą jak wygląda sytuacja finansowa, które wiele razy głosowały na przykład za wieloletnią prognozą finansową i wiedzą, że tych punktów nie ma w wieloletniej prognozie finansowej - mówił podczas debaty Ryszard Grobelny.

Teraz się pan obudził, że należy dwa tygodnie przed wyborami przeprowadzić konsultacje społeczne, - czego są mieszkańcy. Tam dziś byli dziennikarze być może będzie pan mógł jutro przeczytać, bo jest to fajnie usystematyzowane. Dlaczego pan nie przyszedł? Mówił pan, że chce pan w debatach uczestniczyć, że chce pan spotykać się z mieszkańcami, pan ich lekceważy - szkoda - mówił Jacek Jaśkowiak.

Będąc członkiem zarządu firmy ma pan ponad 10 procent udziałów we własnej firmie, co według mnie jest łamaniem przepisów prawa. Nie pamięta pan swojego majątku. Ja w związku z tym wcale się nie dziwię, że nie przedstawia pan swojego programu, ale nie przedstawia pan swojej przeszłości, bo tę przeszłość jest po prostu trudno wytłumaczyć - dodaje Grobelny.

Ile lat spędził pan na ławie oskarżonych panie Ryszardzie Grobelny? Ile lat miał pan postawione zarzuty? Ile razy był pan w roli oskarżonego? W sytuacji, kiedy pan mnie pyta o drobne łamanie prawa, to brzmi karykaturalnie - mówi Jaśkowiak.

Cała debatę prezydencką można obejrzeć na portalu WTK Play.

O tym kto zostanie prezydentem Poznania zdecydują poznaniacy już w najbliższą niedzielę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
2.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro