Reklama
Reklama

W Katedrze Poznańskiej powstanie taras widokowy?

fot. Piotr Knach

Finansowania obecnie brak, ale miasto chwali się możliwością stworzenia tarasu widokowego w wieży Katedry Poznańskiej. Urzędnicy i przedstawiciele kurii uzgodnili szczegóły dotyczące tej inwestycji. Szacuje się, że powstanie tarasu może kosztować około 1,5 mln złotych.

Od lat w Poznaniu mówi się o konieczności stworzenia tarasu widokowego, z którego poznaniacy oraz turyści mogliby podziwiać nasze miasto. Kilka tygodni temu pisaliśmy o pomyśle otwarcia takiego tarasu w Collegium Altum - najwyższym budynku Uniwersytetu Ekonomicznego (TUTAJ). Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Dziś z dobrą informacją dla amatorów oglądania zabudowań z wysokości wychodzi miasto. Okazuje się, że Ryszard Grobelny i arcybiskup Stanisław Gądecki uzgodnili szczegóły utworzenia tarasu widokowego w wieży Katedry Poznańskiej. - Wiemy, że wieża Poznańskiej Katedry to świetny punkt widokowy. Koszt prac przystosowawczych szacujemy na około 1,5 miliona złotych. Mamy przygotowaną koncepcję, kosztorys i potrzebne uzgodnienia. Przybliża się więc dzień, w którym poznaniacy i turyści będą mogli zobaczyć przepiękną panoramę Poznania, z tak ważnej wieży w mieście - wyjaśnia Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

Kiedy taras miałby być gotowy? I tutaj dobrych informacji brak. - Będziemy chcieli starać się o finansowanie tej inwestycji z różnych funduszy, w tym europejskich - mówi Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta. - W tej chwili trudno powiedzieć kiedy taras mógłby zacząć funkcjonować, ale jesteśmy na dobrej drodze - dodaje. - Najważniejsze jest to, że udało się dojść do porozumienia w tej sprawie pomiędzy przedstawicielami miasta i kurii. O możliwości zagospodarowania wieży pod tym kątem było wiadomo od lat, ale brak porozumienia uniemożliwiał podjęcie jakichkolwiek działań - kończy Marciniak.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro