Reklama

Szkodliwy pył w Poznaniu: blisko 50 dni z przekroczoną normą

Przy ulicy Chwiałkowskiego na Wildzie od 1 stycznia do końca sierpnia stwierdzono już 47 dni z przekroczoną normą pyłu PM10 w powietrzu. Na Polance jest niewiele lepiej - takich dni były 43. W ciągu roku może ich być 35. Najczęściej wysokie stężenie pyłu utrzymuje się w sezonie grzewczym, a ten dopiero przed nami.

Na stacji przy ulicy Chwiałkowskiego w Poznaniu od początku roku do końca sierpnia odnotowano już 47 dni z przekroczoną normą, na Polance 43 dni, przy Szymanowskiego 20, a przy Dąbrowskiego - 17. W Wielkopolsce zdecydowanie najgorzej jest w Nowym Tomyślu i Wągrowcu, gdzie przekroczeń odnotowano odpowiednio 56 i 54. W ciągu roku takich przekroczeń może być tylko 35.

- O dobowych przekroczeniach na bieżąco informujemy m.in. Urząd Marszałkowski. Przekazujemy również urzędnikom informacje zbiorcze o tym, ile raz od początku roku przekroczono normę dobową - mówi Danuta Jankowiak-Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Taka informacja stanowi podstawę analizy sytuacji, co prowadzi do przygotowania przez urzędników programu ochrony powietrza. Takie programy są tworzone w naszym regionie od lat, a ich celem jest ograniczenie zanieczyszczeń występujących w miastach.

- Oczywiście faktem jest, że do przekroczenia norm dobowych pyłu PM10 w powietrzu dochodzi przede wszystkim w trakcie okresu grzewczego. Dane z września pokażą nam, czy ten okres np. w Poznaniu już się rozpoczął. Podsumowanie będzie dostępne jeszcze w tym tygodniu na naszej stronie internetowej - dodaje Jankowiak-Krysiak.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Komunikaty o przekroczeniu normy pojawiają się m.in. na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (tutaj). Gdyby okazało się, że w ciągu jednej doby stężenie pyłu PM10 osiągnęłoby 200 jednostek, wówczas informowano by o tym mieszkańców nie tylko na stronie internetowej, ale też wszelkimi innymi drogami. Poziom alarmowy to natomiast stężenie w wysokości 300 jednostek w ciągu doby. Z takimi stężeniami nie mieliśmy do czynienia w naszym mieście od wielu lat i jest to dla nas dobra informacja.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
27.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro