Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki: "niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać"

Arcybiskup Stanisław Gądecki | fot. wiki
Arcybiskup Stanisław Gądecki | fot. wiki

W niedzielę w Watykanie rozpoczęło się III Nadzwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, w którym uczestniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki. Uczestnicy Synodu dyskutują na temat wyzwań dla rodziny. W wywiadzie udzielonym Naszemu Dziennikowi jeszcze przed Synodem arcybiskup przyznał, że groźnym wyzwaniem dla rodziny jest dzisiaj ideologia genderyzmu.

"Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji" to temat III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, który rozpoczął się w niedzielę w Watykanie. Bierze w nim udział m.in. arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

Jeszcze przed rozpoczęciem Synodu arcybiskup udzielił wywiadu Naszemu Dziennikowi, w którym mówił m.in. o przypadłościach dzisiejszych rodzin. - Pośród zjawisk negatywnych obserwujemy przede wszystkim rosnącą liczbę konkubinatów, małżeństw "na próbę" i małżeństw zawieranych tylko cywilnie, które spotykają się nie tylko z milczeniem, ale czasami wręcz z aprobatą ze strony rodziców, a nawet dziadków. W niektórych diecezjach nawet 80 procent narzeczonych przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa mieszka wcześniej ze sobą. Wielu młodych ludzi nie kwestionuje wartości sakramentalnego małżeństwa, ale wybiera życie bez ślubu kościelnego z obawy przed pełnym zaangażowaniem, wątpiąc, czy potrafią w małżeństwie wytrwać. Często powodem takiego stanu rzeczy jest brak pozytywnych doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego - wyjaśniał w rozmowie z gazetą Stanisław Gądecki.

Zdaniem metropolity poznańskiego szczególnie groźnym wyzwaniem jeśli chodzi o rodzinę jest ideologia genderyzmu. - Niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki. Pociągające jest również hasło, że wszyscy ludzie są sobie równi i mają prawo do szczęścia. Lecz jednocześnie rodzice często nie uświadamiają sobie tego, że w imię przezwyciężania stereotypów uwarunkowanych kulturowo ukazuje się przy okazji różne modele partnerskie jednopłciowe jako równoważne rodzinie - tłumaczy.

Arcybiskup Gądecki w rozmowie zwraca także uwagę na to, jak groźne jest wspólne zamieszkanie młodych ludzi przed ślubem. - Wspólne zamieszkiwanie młodych przed ślubem staje się coraz powszechniejsze, chociaż stanowi to samookaleczanie ich miłości. Już sam rozum ludzki podsuwa niemożliwość jego akceptacji, wykazując, jak mało jest przekonywające "eksperymentowanie" na osobach ludzkich, których godność wymaga, aby były zawsze i wyłącznie celem miłości, obdarowania bez jakichkolwiek ograniczeń czasu czy innych okoliczności - czytamy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
16.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro