Reklama

Debata WTK: dyskutowali liderzy list do Sejmiku Województwa

W czwartek w studio Telewizji WTK odbyła się debata liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa. To właśnie radni sejmiku mają wpływ na decyzje m.in. o podziale pieniędzy z Unii Europejskiej.

W nadchodzących wyborach samorządowych będziemy decydować nie tylko o tym kto zasiądzie na fotelu prezydenta Poznania oraz w sali sesyjnej Urzędu Miasta Poznania. Będziemy także wskazywać radnych Sejmiku Województwa, którzy kontrolują samorząd naszego województwa. To właśnie radni sejmiku mają wpływ m.in. na podział pieniędzy z Unii Europejskiej. A w przypadku Wielkopolski to duża suma - około 10 miliardów złotych.

W czwartek w siedzibie Telewizji WTK odbyła się debata liderów list wyborczych do Sejmiku Województwa. W pierwszej części udział wzięli kandydaci z okręgu nr 1 - Leszek Wojtasiak z PO, Andrzej Kaczmarek z PSL, Artur Bednarz z Nowej Prawicy, Dariusz Lipiński z KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska, Zbigniew Hoffman z PiS oraz Waldemar Witkowski z SLD-UP.

Kandydaci musieli podczas debaty wyjaśnić jakie inwestycje ich zdaniem są najważniejsze dla naszego regionu. - Dla mieszkańców najbiedniejszych, ale też tych z klasy średniej najważniejsze są rozwiązania infrastrukturalne, a więc by koleją można było na przykład dojechać z najbardziej oddalonego miejsca w Wielkopolsce do Poznania i wrócić tego samego dnia do domu - mówił Waldemar Witkowski z SLD-UP. Zbigniew Hoffman z PiS przyznał, że istotna jest także infrastruktura medyczna. - To dotyczy każdego poznaniaka oraz Wielkopolanina - mówił. - Najważniejsza jest spójność regionalna, która powinna dotyczyć np. szans edukacyjnych - wyjaśniał Dariusz Lipiński z KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

Artur Bednarz z Nowej Prawicy przyszedł z konkretnym postulatem. - Chcielibyśmy aby w miejscu szpitala przy ul. Krysiewicza powstał Wojewódzki Szpital Opieki nad Matką i Dzieckiem. Wielomilionowa inwestycja - mówił Bednarz. - Mając ograniczone środki musimy się skupiać na tym, by rozwijać nowe kompetencje - podkreślał Leszek Wojtasiak z PO.

Temat budowy szpitala dziecięcego wzbudził sporo emocji wśród rozmówców. Zachęcamy do zobaczenia pierwszej części debaty:

W drugiej części Debaty WTK dyskutowali liderzy z okręgu wyborczego nr 3 - Marek Woźniak z PO, Wojciech Jankowiak z PSL, Przemysław Piasta z Nowej Prawicy, Ryszard Grobelny z KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska, Krzysztof Ostrowski z PiS oraz Piotr Mieloch z SLD-UP.

Drugą część debaty rozpoczął Ryszard Grobelny, który odniósł się do słów marszałka Woźniaka o tym, jakoby prezydent Poznania miał "psuć demokrację" startując w wyborach do Sejmiku Województwa oraz na prezydenta Poznania. - Aż mi się nie chce wierzyć, że pan marszałek coś takiego powiedział. Bo jak można powiedzieć, że jeżeli ktokolwiek chce startować w wyborach to to jest psucie demokracji. Demokracja właśnie na tym polega, że każdy ma prawo wystartować w wyborach - mówił Ryszard Grobelny. - Mówiąc o psuciu demokracji mówię o odpowiedzialności partii za kandydatów - odpowiedział Marek Woźniak.

Krzysztof Ostrowski z PiS wyraził podczas debaty obawę, że jeśli sukces odniesie KWW Ryszarda Grobelnego, to Poznań i aglomeracja poznańska będą grać pierwsze skrzypce w przypadku rozdzielania unijnych funduszy, a to kłóci się z rozwojem całego województwa. - Uważam, że im większa różnorodność ugrupowań startujących do Sejmiku Województwa, tym lepiej. Ludzie muszą mieć wybór. Bez znaczenia jest czy kandydaci są przedstawicielami partii czy ugrupowań społecznych - podkreślał Piotr Mieloch z SLD-UP

Zobacz drugą część debaty:

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro