Czym zajmuje się Sejmik Województwa?
W wyborach samorządowych, 16 listopada wybierać będziemy nie tylko władze miasta, ale również radnych do sejmiku wojewódzkiego. Będą oni odpowiedzialni za prowadzenie polityki regionalnej.
Sejmik Województwa jest organem stanowiącym i kontrolnym Samorządu Województwa. W Wielkopolsce składa się z 39 radnych wybranych w wyborach bezpośrednich. Natomiast organem wykonawczym Samorządu jest Zarząd Województwa będący odpowiednikiem Rady Ministrów. Składa się z Marszałka i czterech członków Zarządu zgłoszonych na wniosek Marszałka i zaakceptowanych przed radnych sejmiku.
Takim impulsem, który przyspieszył niewątpliwie rozwój tego poziomu samorządowego było niewątpliwie przystąpienie do Unii Europejskiej. I także na poziomie regionów rozdawane są bardzo duże pieniądze z Unii Europejskiej. W tej nowej perspektywie finansowej ta rola bardzo urosła. Marszałek, sejmik mają do rozdysponowania jeszcze większe pieniądze, a przede wszystkim większa samodzielność - tłumaczy dr Paweł Jankowiak, politolog, UAM.
Ta partia, czy opcja, która wygra wybory wskazuje swojego kandydata na Marszałka. Marszałek jest twarzą na zewnątrz. Nadaje ton pracy zarządu i jednocześnie przedkłada, jako cały Zarząd uchwały sejmiku - tłumaczy Mikołaj Tomaszyk, politolog, UAM.
Do głównych kompetencji Zarządu należy przygotowywanie projektu i wykonywanie budżetu województwa, w tym rozdysponowanie pieniędzmi z Unii Europejskiej. Zarządowi Województwa pomaga osiemnaście departamentów, m.in. Departament Polityki Regionalnej. Jesteśmy instrumentem współpracy zarządu z sejmikiem. Przygotowujemy materiały na posiedzenia komisji i na sesje sejmiku - mówi Mieczysław Borówka, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnego UMWW.
O wyborze radnych Sejmiku Wojewódzkiego zadecydujemy 16 listopada.