Neon Wilda powróci na ul. Wierzbięcice
W kwietniu rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu Centrum Warte Poznania, którego celem jest propagowanie pomysłów na ożywienie przestrzeni miejskiej. Jednym z projektów wybranych do zrealizowania w ramach konkursu jest przywrócenie neonu Kina Wilda na ul. Wierzbięcice. Świetlisty napis pojawi się tutaj w listopadzie.
"Centrum Warte Poznania" to konkurs organizowany przez miasto, w którym udział może wziąć każdy, kto ma ciekawy pomysł na ożywienie przestrzeni miejskiej. To właśnie w ramach tego konkursu nagrodzono i dofinansowano powstanie w Poznaniu Miejskich Regałów Książkowych, które na początku 2013 roku pojawiły się na ulicach.
Tegoroczna edycja konkursu przyciągnęła ponad 70 pomysłów na wprowadzenie ciekawych zmian w mieście. W kwietniu ogłoszono listę 11 projektów, które otrzymały pieniądze na realizację. Wśród nich były m.in. bezpłatne pokazy filmowe na skwerze przy ul. Rybaki, "W środku Śródki" - działania mające ożywić przestrzeń śródecką jak np. "Dzień Sąsiada" lub "Mobilny Dom Kultury", a także przystań dla wodniaków w Starym Porcie.
W listopadzie zobaczymy jak wyróżniony projekt udało się zrealizować na Wildzie. Dokładnie 7 listopada nad wejściem do dawnego Kina Wilda odsłonięty zostanie neon z napisem WILDA. Starsi mieszkańcy Wildy będą więc mogli przypomnieć sobie dawne czasy.
Kino Wilda działało przy ulicy Wierzbięcice od lat 60-tych. Jeszcze w 1999 roku zostało gruntownie wyremontowane, ale już sześć lat później przestano tu wyświetlać filmy. Widownia, często wypełniona po brzegi, mogła pomieścić blisko 800 osób. To tutaj uczniowie poznańskich szkół przychodzili w latach 80-tych na pokazy filmów niedostępnych w żadnym innym miejscu.
Problemy zaczęły się pod koniec lat 90-tych, gdy w sąsiedztwie, przy ul. Królowej Jadwigi, powstał multipleks - pierwszy w Poznaniu i całej Polsce. Ostatecznie w 2006 roku obiekt sprzedano, a mieszkańcy Wildy zamiast do kina chodzą teraz do budynku na Wierzbięcicach do... dyskontu spożywczego.
Neon "Wilda", który pojawi się na Wierzbięcicach, ma się przyczynić "nie tylko do wizualnego uatrakcyjnienia centrum miasta, ale przede wszystkim do wzmocnienia istniejących i tworzenia nowych więzi społecznych, katalizowania aktywności mieszkańców dzielnicy, przywracania pamięci o niej i budowania nowej tożsamości". Na inwestycję przeznaczono blisko 30 tysięcy złotych. Neon powstaje w pracowni przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. W tym samym warsztacie, w którym przygotowano pierwotną wersję napisu.