Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-1 -5

Stare ZOO: matki oburzone osłami kopulującymi na wybiegu

KaT
wtorek, 23.09.2014 r.
godz. 12.15
KaT | wtorek, 23.09.2014 r., godz. 12.15
Stare ZOO: matki oburzone osłami kopulującymi na wybiegu
fot. Piotr Knach - archiwum

Do radnej Lidii Dudziak z prośbą o interwencję zwróciły się matki, które przychodzą z dziećmi do Starego ZOO na Jeżycach. Są oburzone tym, że na wybiegu osłów dzieci zobaczyć mogą jak... kopulują zwierzęta. Ostatecznie osły rozdzielono.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1012 hPa
JUTRO
pogoda
-1°C 1016 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1021 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Radna PiS Lidia Dudziak przyznaje, że zgłosiły się do niej oburzone matki spacerujące po Starym ZOO ze swoimi pociechami. - Są oburzone, że na wybiegu tuż przy placu zabaw dochodzi do kopulacji osłów. Wcześniej tego problemu nie było - mówi. - Dzieci to oglądają, przecież tak nie może być. Rozmawiałam już z p.o. dyrektora Ogrodu Zoologicznego, musiałam go przekonywać do tego, by wprowadzić pewne zmiany i ostatecznie obiecał, że takie sytuacje się nie powtórzą - dodaje. Ostatecznie osły zostały rozdzielone.

Dziś nie udało nam się porozmawiać z pracownikami poznańskiego ZOO. W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie zwiedzający problemów z osłami nie mają. - Skarg tego typu nie dostawaliśmy żadnych, osłów osobno trzymać nie zamierzamy - mówi Ewa Zbonikowska, zastępca warszawskiego ZOO. - Przebywając razem osły lepiej się czują, a komfort psychiczny jest tak samo ważny jak dobrostan fizyczny - zaznacza.

Według Zbonikowskiej, w przypadku gdy dziecko zobaczy kopulujące osły, można mu wyjaśnić podstawy funkcjonowania w świecie zwierząt lub odciągnąć do innego wybiegu. - Przecież takie rzeczy się zdarzają nie tylko w ZOO. Dziecko może zobaczyć kopulujące ptaki, nie wspominając o psach na ulicy. To normalne np. w gospodarstwach na wsi. To jest natura. Uważam, że podczas pobytu w ZOO można w ten sposób nabyć wiedzę z różnych dziedzin. To uświadamianie seksualne w naturalny sposób. Jeśli natomiast mama sobie nie życzy, może odciągnąć dziecko od takiego wybiegu i zwrócić jego uwagę na coś innego. Tak jak to bywa w życiu, jeśli rodzic widzi, że dzieje się coś niewłaściwego, odciąga od tego dziecko - kończy.

Profesor Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przyznaje, że w kopulowaniu osłów na wybiegu nie ma nic oburzającego. - Jednym z zadań ogrodów zoologicznych jest przekazywanie materiału genetycznego. To naturalne - mówi. - Skoro ludzi oburza coś takiego, niedługo nie będziemy mogli nawet zobaczyć karmienia zwierząt w takich miejscach, bo komuś wyda się to zdrożne - dodaje.

Choć ZOO w Warszawie skarg o kopulujących osłach nie otrzymuje, w przeszłości dotarło do obiektu inne „ciekawe” zażalenie. Skarżono się, że bielik przebywający w ogrodzie zoologicznym jest karmiony... mięsem.

ZOBACZ VIDEO
arrow