Reklama
Reklama

Stare ZOO: matki oburzone osłami kopulującymi na wybiegu

fot. Piotr Knach - archiwum

Do radnej Lidii Dudziak z prośbą o interwencję zwróciły się matki, które przychodzą z dziećmi do Starego ZOO na Jeżycach. Są oburzone tym, że na wybiegu osłów dzieci zobaczyć mogą jak... kopulują zwierzęta. Ostatecznie osły rozdzielono.

Radna PiS Lidia Dudziak przyznaje, że zgłosiły się do niej oburzone matki spacerujące po Starym ZOO ze swoimi pociechami. - Są oburzone, że na wybiegu tuż przy placu zabaw dochodzi do kopulacji osłów. Wcześniej tego problemu nie było - mówi. - Dzieci to oglądają, przecież tak nie może być. Rozmawiałam już z p.o. dyrektora Ogrodu Zoologicznego, musiałam go przekonywać do tego, by wprowadzić pewne zmiany i ostatecznie obiecał, że takie sytuacje się nie powtórzą - dodaje. Ostatecznie osły zostały rozdzielone.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 30 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Dziś nie udało nam się porozmawiać z pracownikami poznańskiego ZOO. W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie zwiedzający problemów z osłami nie mają. - Skarg tego typu nie dostawaliśmy żadnych, osłów osobno trzymać nie zamierzamy - mówi Ewa Zbonikowska, zastępca warszawskiego ZOO. - Przebywając razem osły lepiej się czują, a komfort psychiczny jest tak samo ważny jak dobrostan fizyczny - zaznacza.

Według Zbonikowskiej, w przypadku gdy dziecko zobaczy kopulujące osły, można mu wyjaśnić podstawy funkcjonowania w świecie zwierząt lub odciągnąć do innego wybiegu. - Przecież takie rzeczy się zdarzają nie tylko w ZOO. Dziecko może zobaczyć kopulujące ptaki, nie wspominając o psach na ulicy. To normalne np. w gospodarstwach na wsi. To jest natura. Uważam, że podczas pobytu w ZOO można w ten sposób nabyć wiedzę z różnych dziedzin. To uświadamianie seksualne w naturalny sposób. Jeśli natomiast mama sobie nie życzy, może odciągnąć dziecko od takiego wybiegu i zwrócić jego uwagę na coś innego. Tak jak to bywa w życiu, jeśli rodzic widzi, że dzieje się coś niewłaściwego, odciąga od tego dziecko - kończy.

Profesor Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przyznaje, że w kopulowaniu osłów na wybiegu nie ma nic oburzającego. - Jednym z zadań ogrodów zoologicznych jest przekazywanie materiału genetycznego. To naturalne - mówi. - Skoro ludzi oburza coś takiego, niedługo nie będziemy mogli nawet zobaczyć karmienia zwierząt w takich miejscach, bo komuś wyda się to zdrożne - dodaje.

Choć ZOO w Warszawie skarg o kopulujących osłach nie otrzymuje, w przeszłości dotarło do obiektu inne "ciekawe" zażalenie. Skarżono się, że bielik przebywający w ogrodzie zoologicznym jest karmiony... mięsem.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro