Gitarowe brzmienia i podróże po Wielkopolsce
W najnowszym odcinku "Kultura:sprawdzam" rozmawiamy o Festiwalu Akademia Gitary. Wyruszamy też w podróż do Zakrzewa i Prusimia śladem kolejnych projektów programu "Wielkopolska:rewolucje".
6 strun, 40 artystów i 50 wydarzeń to Akademia Gitary w liczbach. W praktyce cała Wielkopolska dała się zaczarować sierpniową, siódmą edycją festiwalu. W tym roku Akademia Gitary otworzyła się na nowe projekty. Jednym z nich była Akademia Gitary: kids. Koncerty, warsztaty, wspólne zabawy - to czekało na najmłodszych w Hermanowie, Poznaniu, Gnieźnie i Jarocinie. Strzałem w dziesiątkę okazały się otwarte lekcje gitarowe w przestrzeni KontenerArt. Wszyscy miłośnicy sześciu strun mogli rozwijać swój muzyczny warsztat na czterech spotkaniach. Wśród gości pojawili się mandolinista Avi Avital, mistrz gitarowego flamenco Vicente Amigo oraz harfistka Arianna Savall ze swoim projektem Hirundo Maris. O tym co zaskoczyło w tegorocznej edycji rozmawiamy z Michałem Wiraszko.
Pod koniec wakacji przyglądaliśmy się również pracom przygotowawczym do ostatniego projektu tegorocznej edycji "Wielkopolska:rewolucje". Przy wystawie "My dzieci z projektu Ziemia" tym razem z młodymi mieszkańcami okolic Prusimia pracowali nie artyści a naukowcy. Pod okiem przedstawicieli Centrum Badawczego HAT, które działa przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza od 2011 roku młodzież stworzyła interaktywną wystawę.
Udaliśmy się również do Zakrzewa - odległego od Poznania o 150 km. Tam z zespołem śpiewaczym "Wrzos" po raz trzeci pracował Mikołaj Mikołajczyk. Powstała kolejna, ostatnia już odsłona Trylogii Zakrzewskiej pt. "Projekt Jezioro Łabędzie". Spektakl wzruszający i przełamujący bariery - nie tylko samych twórców ale też publiczności.