Reklama
Reklama

Rusza budowa tunelu na ul. Czechosłowackiej: rok utrudnień!

W sobotę rozpoczną się prace budowlane związane z powstaniem tunelu pod torami kolejowymi na ulicy Czechosłowackiej. Dla mieszkańców i kierowców oznacza to rok utrudnień. Wyłączony z ruchu zostanie fragment ul. Czechosłowackiej pomiędzy Łozową i Świerkową.

Wiosną 2013 roku na zlecenie PKP PLK rozpoczęła się przebudowa linii kolejowej Wrocław - Poznań na odcinkach Czempiń - Mosina oraz Luboń - Poznań Główny. Jednym z elementów inwestycji jest przebudowa torowiska na przejeździe kolejowym w ulicy Czechosłowackiej na Dębcu.

Zgodnie z planem PKP PLK tory zostaną ułożone na wiaduktach kolejowych, a samochody będą się poruszać w tunelu pod wiaduktami. Resztą, czyli przebudową układu komunikacyjnego w rejonie ulicy Czechosłowackiej (odcinek od Modrzewiowej do Łozowej) zajmuje się ZDM. I to właśnie Zarząd Dróg Miejskich występował o pozwolenie na realizację tej inwestycji. I choć ją otrzymał od prezydenta Poznania - wiosną tego roku uchylił ją wojewoda wielkopolski. Powód? Problemy związane z własnością gruntu, na którym ma być prowadzona inwestycja. Okazało się, że część z nich jest w prywatnych rękach.

Gdy pod koniec lipca rozmawialiśmy na ten temat z pracownikami Zarządu Dróg Miejskich okazało się, że urzędnicy wciąż czekają na ponowną zgodę na realizację inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że taka zgoda została wydana.

Już w poniedziałek dostaliśmy informacje od czytelników na temat tablicy informacyjnej, która pojawiła się przy przejeździe kolejowym w ciągu ulicy Czechosłowackiej. - Przejeżdżając rano przez przejazd kolejowy na ul. Czechosłowackiej zauważyłem tablicę z informacją, iż ma ruszyć budowa tunelu (nareszcie) od 20 września - napisał do nas czytelnik, Paweł. Oznakowanie zainteresowało też naszą czytelniczkę, Karolinę. - Zauważyłam znak na skrzyżowaniu Dolnej Wildy i Czechosłowackiej, że od 20 września zostanie zamknięty odcinek między Łozową a Modrzewiową na czas budowy tunelu - napisała.

Zbigniew Wolny z PKP PLK wyjaśnia, że kolejarze rozpoczną prace związane z budową tunelu najwcześniej w październiku. - Jak udało mi się ustalić, to firma działająca na zlecenie miasta wykonuje prace związane z usunięciem kolizji w infrastrukturze podziemnej na tym terenie - mówi.

W środę spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która jest odpowiedzialna za przebudowę układu komunikacyjnego w sąsiedztwie planowanego tunelu, zaplanowała konferencję prasową. Poinformowano na niej, że właśnie 20 września, a więc w najbliższą sobotę, rozpoczną się prace budowlane w ramach inwestycji. Tym samym wprowadzona tu zostanie nowa organizacja ruchu. Dla mieszkańców oznacza to ogromne utrudnienia, które potrwają do jesieni przyszłego roku.

- 20 września nastąpi całkowite zamknięcie ulicy Czechosłowackiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Świerkową do skrzyżowania z ul. Łozową - wyjaśnia Kazimierz Skałecki, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich. - Ruch kołowy odbywał się będzie objazdem ulicami: Górecką, Jesionową, Opolską, 28 Czerwca 1956, Dolną Wildą zgodnie z oznakowaniem. Możliwy będzie dojazd do posesji dla mieszkańców zamkniętego odcinka ulicy oraz utrzymany będzie przejazd poprzeczny przez ulicę Czechosłowacką w ciągu ulic Opolskiej i 28 Czerwca 1956 - dodaje.

Aby dojechać do dworca PKP na Dębcu, konieczne będzie poruszanie się ulicami Opolską, Jaśminową i Rydzyńską. Piesi także przygotować się muszą na zmiany. - Ruch pieszy na ul. Czechosłowackiej odbywał się będzie udostępnionym chodnikiem tymczasowym, którego usytuowanie będzie się zmieniać w zależności od zaawansowania robót - zaznacza.

Ze względu na budowę tunelu i utrudnienia w ruchu inaczej kursować będą autobusy linii nr 49.

Linia nr 49

GÓRCZYN - Zgoda - Ściegiennego - Głogowska - Rakoniewicka - Leszczyńska - Bohaterów Westerplatte - Jesionowa - Opolska - 28 Czerwca 1956 r. - Łozowa - AZALIOWA - Łozowa - Racjonalizatorów - 28 Czerwca 1956 r. - Opolska - Jesionowa - ... - GÓRCZYN

Na trasie pojawi się dodatkowy przystanek - Cedrowa - na ul. Racjonalizatorów, w pobliżu skrzyżowania z Cedrową. Autobusy linii nr 614 i 701 od 20 do 30 września będą poruszać się niezmienioną trasą. Dopiero od 1 października wprowadzone zostaną pewne modyfikacje:

KOMORNIKI i LUBOŃ - ... - Opolska - pętla Dębiec - Opolska - Jesionowa - Górecka - Czechosłowacka - Rakoniewicka - ... - GÓRCZYN

Powrót: GÓRCZYN - ... - Rakoniewicka - Czechosłowacka - Górecka - Jesionowa - Opolska - pętla Dębiec - Opolska - ... - LUBOŃ i KOMORNIKI.

Cała inwestycja ma się zakończyć do 30 listopada przyszłego roku. Miasto wykłada na tę inwestycję 75 milionów złotych. Pozostałe środki zapewnia PKP PLK.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
8.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro