Reklama
Reklama

Tak ma wyglądać parking przy ul. Za Bramką. Rusza budowa

fot. materiały inwestora
fot. materiały inwestora

Od lipca na terenie przy ulicy Za Bramką trwają roboty związane z budową parkingu wielopoziomowego. Do tej pory działali tutaj przede wszystkim archeolodzy, którzy już opuścili działkę. To oznacza, że w najbliższym czasie rozpoczną się właściwe prace budowlane.

W maju podpisano umowę z wykonawcą wielopoziomowego parkingu przy ulicy Za Bramką. Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji, które zajmuje się przedsięwzięciem, podpisało umowę z konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones SA. Budowa parkingu pochłonie blisko 60,5 miliona złotych. Właśnie taka kwota była najniższą zaproponowaną w przetargu. WCWI uzyskało na tę inwestycję pożyczkę z inicjatywy finansowej JESSICA w wysokości 37,5 mln złotych.

Ponieważ teren, na którym ma stanąć parking, objęty jest nadzorem konserwatorskim, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej budowy konieczne było tu przeprowadzenie prac archeologicznych. Archeolodzy zakończyli już tutaj działać. Ukończono także większość prac rozbiórkowych. Obecnie wykonawca prac skupia się na usuwaniu kolizji infrastrukturalnych, po czym następnie będą mogły ruszyć roboty budowlane.

Budynek wielopoziomowego parkingu będzie mieć 7 kondygnacji, w tym trzy podziemne i cztery naziemne. Pod ziemią znajdzie się miejsce na 300 samochodów, a nad parkingiem mają powstać biura (o powierzchni blisko 4500 m2) oraz lokale usługowe (o powierzchni prawie 400 m2).

Wiadomo już jak będzie wyglądać nowy obiekt przy ulicy Za Bramką. Zaprojektowano go w pracowni Ultra Architects. - Projekt uwzględnia nie tylko wymogi Miejskiego Konserwatora Zabytków, ale dba także o estetykę i potrzeby okolicznych mieszkańców. Tworząc bryłę budynku nie zapomniano o sąsiadujących z inwestycją kamienicach. Na wszystkich poziomach nadziemnych zbudujemy kaskadowe tarasy. Pomiędzy projektowanym budynkiem, a siedzibą Poznańskiego Centrum Świadczeń powstanie kameralny plac z zielenią i drzewami - mówi Krzysztof Papke, kierownik budowy.

Grzegorz Michalski, prezes Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji zdradza natomiast, że chciałby, aby budynek powstający przy ul. Za Bramką stał się częścią Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego. - Jego koncepcja funkcjonowania oparta jest o ideę parku rozproszonego - wyjaśnia.

Budowa parkingu ma się zakończyć w grudniu 2015 roku. Miasto chce, by po oddaniu do użytku obiektu zlikwidowano parking na placu Kolegiackim. Wówczas obecny parking mógłby się zamienić w skwer.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro