Poznań: mało zgłoszeń w sprawie wywozu odpadów gabarytowych
Już pod koniec zimy ZM GOAP informował o akcji odbierania odpadów wielkogabarytowych i problemowych od mieszkańców. Konieczne było zgłoszenie potrzeby odbioru gabarytów przez zarządcę nieruchomości. Mimo skarg mieszkańców na zalegające śmieci, z takiej opcji skorzystano tylko w przypadku... 2% nieruchomości.
Po tym jak w życie weszła "śmieciowa rewolucja", mieszkańcy naszego miasta skarżyli się na problem zalegających odpadów wielkogabarytowych przy śmietnikach. Już pod koniec zimy GOAP ogłosił, że od mieszkańców aglomeracji poznańskiej obsługiwanych przez firmę Remondis odbierane będą takie odpady w ramach specjalnej akcji.
Remondis z miesięcznym wyprzedzeniem ogłasza w mediach informację o odbiorze odpadów wielkogabarytowych z określonego obszaru. Wyjątkiem są spółdzielnie mieszkaniowe, z których odpady były odbierane w pierwszej kolejności. Następnie zarządcy nieruchomości z danego obszaru w ciągu dwóch tygodni mogą zgłaszać potrzebę odbioru wielkogabarytów do firmy, która zajmuje się wywozem śmieci z ich nieruchomości. Zgłoszenie można przekazać m.in. faksem, mailem czy listownie.
Jak się okazuje, mimo narzekań mieszkańców na zalegające duże odpady, niewiele osób skorzystało z możliwości usunięcia śmieci. - Program bezpłatnego odbioru odpadów wielkogabarytowych był prowadzony sukcesywnie w kolejnych rejonach miastach - Nowe Miasto, Grunwald, Jeżyce, Swarzędz i Kleszczewo, Stare Miasto i Kostrzyn - wymienia Walerian Ignasiak z ZM GOAP. - Na terenach gdzie do tej pory prowadzono akcje odbioru znajduje się ponad 30 tysięcy nieruchomości, natomiast wniosków o odbiór odpadów wpłynęło 710, czyli ok. 2,3%. Ponad 90 procent wniosków zostało już zrealizowanych. Odebrano ogółem 337,5 tony gabarytów. Od 29 września rozpocznie się odbiór odpadów wielkogabarytowych z kolejnego rejonu miasta (Wildy) - dodaje.
Równocześnie GOAP informuje, że podpisano już umowy na obsługę wszystkich 22 sektorów od 1 stycznia 2015 roku. Remondis Sanitech będzie odbierać odpady od mieszkańców na terenie 18 sektorów (w tym w sektorze XV - Murowana Goślina - Spółdzielnia, w sprawie którego umowę podpisano 11 września), a FBSerwis w 4 sektorach.