Reklama
Reklama

Bezpłatna komunikacja: zamiast Tygodnia bez samochodu - 1 dzień

W zeszłym roku, pierwszy raz w naszym mieście umożliwiono posiadaczom samochodów bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej w ramach Tygodnia bez samochodu. Przez siedem dni można było jeździć autobusami i tramwajami za darmo - w przypadku kontroli pokazując dowód rejestracyjny auta. W tym roku promocja będzie obowiązywać tylko jeden dzień.

Siedem dni bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla posiadaczy dowodów rejestracyjnych samochodu. Z taką propozycją w ubiegłym roku wyszedł Paweł Sztando, radny osiedlowy ze Starego Miasta. W ten sposób miasto miało uczcić Europejski Tydzień bez samochodu. Pomysł spodobał się prezydentowi, zaakceptowali go miejscy radni i ostatecznie nietypowa promocja cieszyła się we wrześniu dużym zainteresowaniem poznaniaków.

- Z danych ZTM wynika, że w zeszłorocznej akcji, przez cały tydzień, średnio 14 skontrolowanych pasażerów na 100 przedstawiło dowód rejestracyjny pojazdu. Jak pokazują wyniki, w samym środku tygodnia, to już prawie co trzeci pasażer jechał bezpłatnie dzięki dowodowi rejestracyjnemu pojazdu - wyjaśnia Paweł Sztando.

W tym roku takiego udogodnienia nie będzie. Zarząd Transportu Miejskiego powraca do jednodniowej promocji ze względu na... pieniądze. - Z uwagi na znaczne koszty, w bieżącym roku planowane jest umożliwienie pasażerom bezpłatnego przejazdu na podstawie okazania ważnego dowodu rejestracyjnego tylko w jednym dniu, w poniedziałek, 22 września - przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego.

Według Sztando, jeden dzień akcji nie pozwoli mieszkańcom regularnie poruszającym się samochodami na przekonanie się do komunikacji miejskiej. - Bez wątpienia kierowca, który od kilku lat dojeżdża do pracy autem, jednego dnia nie rzuci swoich przyzwyczajeń i z radością przesiądzie się do komunikacji miejskiej. Kontynuowanie akcji, a zarazem konsekwentne promowanie komunikacji miejskiej może przyczynić się do zwiększenia liczby pasażerów, a co za tym idzie, zmniejszenia aut na poznańskich drogach - zauważa.

Mimo to będzie korzystać z bezpłatnych przejazdów 22 września? Czekamy na Wasze komentarze!

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro