Reklama

Co dalej ze skłotem na Starym Rynku?

Na początku sierpnia pojawiły się doniesienia o tym, że właściciel budynku, w którym mieści się skłot anarchistów na rogu Paderewskiego i Szkolnej, we wrześniu będzie chciał wejść do obiektu. - Do końca września wybierzemy ścieżkę działania - mówi dziś Przemysław Woźny.

Pod koniec października ubiegłego roku odbyła się pierwsza próba sprzedaży skłotu Od:zysk. Choć anarchiści zajęli obiekt nielegalnie, domagali się zrezygnowania z licytacji budynku i pozostawienia skłotu na jego terenie. Ostatecznie budynku nie sprzedano. W marcu 2014 roku budynek ponownie trafił na licytację i tym razem znalazł nowego właściciela. To spółka Paderewski Poznań. Gdy rozmawialiśmy z jej prezesem po nabyciu nieruchomości przyznał, że chciałby, aby anarchiści opuścili budynek w ciągu miesiąca. Od:zysk wciąż tu jednak działa.

Następnie informowano o możliwym przeniesieniu się anarchistów do budynku przy ulicy Sielskiej na Górczynie. Na to nie zgodzili się jednak okoliczni mieszkańcy. W sierpniu okazało się, że właściciel budynku będzie chciał do niego wejść we wrześniu.

- Rozważamy różne opcje. Rozstrzygnięć decydujących jeszcze nie ma. Myślę, że do końca września wybierzemy ścieżkę działania - mówi dziś Przemysław Woźny, prezes spółki Paderewski Poznań, która nabyła budynek na rogu Paderewskiego i Szkolnej. Do tej pory Woźny zapewniał, że rozwiązania "siłowe" nie wchodzą w grę. Chciał dojść do porozumienia z anarchistami. Czy w tej kwestii coś się zmieniło? - Działam w oparciu o dostępne instrumenty prawne i tylko w ten sposób mogę to w tej chwili skomentować - kończy.

Mieszkańcy skłotu od początku przyznają, że budynek na rogu Paderewskiego i Szkolnej to ich dom, który samodzielnie wyremontowali, a co za tym idzie - nie chcą go opuszczać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
63.91 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro