Reklama
Reklama

Poznań: zacznie się wymiana biletomatów

Prezentacja nowego biletomatu w czerwcu 2014
Prezentacja nowego biletomatu w czerwcu 2014

Pasażerowie, którzy przed wejściem w życie systemu PEKA regularnie korzystali z biletomatów, obecnie mogą to robić w bardzo ograniczonym zakresie. Kupimy w nich wyłącznie jednorazowe bilety papierowe. Maszyny czekają na wymianę, która ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Stare biletomaty od 1 lipca umożliwiają pasażerom zakupienie wyłącznie jednorazowych biletów papierowych. Po tym jak w poznańskiej komunikacji miejskiej zaczął obowiązywać system PEKA, konieczna jest wymiana maszyn tak, by można w nich było m.in. kupić bilety okresowe, ale też np. doładować tPortmonetkę.

Obecnie w Poznaniu działa 50 biletomatów i to one w pierwszej kolejności zostaną wymienione na nowe maszyny. - Zakładamy, że montaż pierwszych 20 biletomatów potrwa do końca września tego roku - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. - Wraz z naszym partnerem, operatorem nowych biletomatów - Mennica Polska SA, prowadzimy intensywne przygotowania do rozpoczęcia wymiany - dodaje.

Kolejne biletomaty wymieniane będą sukcesywnie. Poza 50, w lokalizacjach już znanych przez pasażerów, w Poznaniu pojawi się 20 zupełnie nowych biletomatów. - Na montaż wszystkich 70 urządzeń operator ma czas do końca marca 2015 roku - tłumaczy Trzebiatowski.

Co ważne, w nowych biletomatach kupimy bilety jednorazowe, doładujemy tPortmonetkę i kupimy bilety okresowe. Będziemy mogli za nie zapłacić nie tylko gotówką, ale również kartą płatniczą. - Biletomat posiada nowoczesny, wysokokontrastowy kolorowy ekran dotykowy, zapewniający prostą obsługę przez klienta - zapewnia.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wymiana pierwszych 20 biletomatów zacznie się w najbliższych tygodniach. W pierwszej kolejności wymieniane będą biletomaty, z których najczęściej korzystają pasażerowie. ZTM konkretne lokalizacje poda tuż przed rozpoczęciem całej operacji.

Nowe automaty mają się pojawić przy nowych trasach tramwajowych (m.in. trasa na Franowo i przedłużenie PST do Dworca Zachodniego). Pozostałe lokalizacje dla nowych urządzeń zostaną wybrane przez ZTM w porozumieniu z operatorem maszyn.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro