Reklama
Reklama

Moc atrakcji w weekend w podpoznańskiej gminie Dopiewo

fot. Adam Mendrala
fot. Adam Mendrala

Festyn z okazji rocznicy bitwy pod Palędziem z 1331 roku, którą stoczyły wojska króla Władysława Łokietka z Krzyżakami, spotkanie w ramach Narodowego Czytania Trylogii Sienkiewicza i Dożynki 2014 - to atrakcje, które czekają na mieszkańców i oraz gości w podpoznańskiej gminie Dopiewo.

W sobotę w Palędziu, jak co roku odbędzie się świętowanie wygranej bitwy wojsk króla Władysława Łokietka z Krzyżakami, która odbyła się w 1331 roku. Poznaniacy prowadzeni w bitwie przez hrabiego Bnińskiego odnieśli zwycięstwo. "Kmiecie poznańscy dokonali rzezi na Krzyżakach" - pisał o bitwie kronikarz Wigand z Marburga. Główną atrakcja będzie turniej łuczniczy składający się z kilku konkurencji i jarmark rękodzieła. Ponadto w programie konkurencje tarczowe i "wymyślne", animacje dla dzieci, spotkanie w ramach Narodowego Czytania Trylogii Sienkiewicza i stoiska gastronomiczne z lokalnymi przysmakami. Festyn rozpocznie się w sobotę o godz. 9 w Palędziu przy ul. Leśnej i potrwa do wieczora. Poznaniacy mogą dojechać na festyn autobusami ZTM linii 718 i 719 (przystanek Palędzie Leśna).

Natomiast w niedzielę Mszą w Kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Dopiewie rozpoczną się Gminne Dożynki. Następnie o 15:00 z kościoła na plac gminny przy skrzyżowaniu ul. Łąkowej i Wyzwolenia przejdzie uroczysty korowód, który otworzy tegoroczne święto plonów. Wystąpi Kapela zza winkla, Staropolanie, artyści gminni. W programie przewidziano również pokazy pszczelarskie, wystawy nowych i starych maszyn rolniczych czy atrakcje dla najmłodszych mieszkańców Gminy Dopiewo, a na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna.

Program Dożynek:
14.00 - Msza Święta dziękczynna za plony (kościół pw. NNMP w Dopiewie).
15.00 - Korowód dożynkowy.
15.30 - Obrzęd dożynkowy - ZTL PP "Staropolanie"
16.15 - Pszczelarstwo od kuchni
16.45 - Shark - z duchem mody
17.15 - Artyści Gminy Dopiewo na ludowo
18.00 - Kapela Zza Winkla
19.00 - Akord - zabawa taneczna

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro