Reklama

Świerczewo: glinianki zaczynają się zmieniać. Powstają nowe alejki

fot. RO Świerczewo
fot. RO Świerczewo

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na poznańskim Świerczewie rozpoczęły się prace związane z odmienieniem oblicza Glinianek. W tym roku pojawią się tutaj nowe alejki, kosze na śmieci oraz ławki. Kolejne inwestycje są zaplanowane na przyszły rok. Być może w przyszłości powstanie tu nowe miejskie kąpielisko.

Glinianki na Świerczewie są użytkiem ekologicznym i jednym z najcenniejszych przyrodniczych terenów w Poznaniu. Znajduje się tutaj około 40 akwenów różnej wielkości. Do tej pory Glinianki były raczej pozostawione same sobie. Od pewnego czasu o przekształcenie ich w park walczy Rada Osiedla Świerczewo.

Najpierw, wiosną ubiegłego roku, obszar przekazano pod pieczę Zarządu Zieleni Miejskiej. Następnie radni osiedlowi sfinansowali przygotowanie dokumentacji technicznej związanej z zagospodarowaniem Glinianek. Podkreślano, że teren ma zachować swój naturalny charakter - nie było więc mowy o utworzeniu tu np. placu zabaw czy siłowni zewnętrznej.

- W tym roku rozpoczynamy pierwszy etap prac - mówił w lipcu Tomasz Wierzbicki, przewodniczący RO Świerczewo. - Będą zbudowane alejki, postawione kosze na śmieci i ławki, a także pojawią się drogowskazy dla pieszych. Prace mają się rozpocząć w sierpniu i potrwają do października - dodał. Zgodnie z zapowiedzią - prace się rozpoczęły. - To nasza największa inwestycja w tym roku, Rada Osiedla Świerczewo przeznaczyła na nią ponad 170 tys. zł oraz uzyskaliśmy dodatkowo 200 tys. zł z grantu w konkursie Urzędu Miasta - wyjaśnia obecnie Wierzbicki. Roboty potrwają do końca października.

W przyszłym roku powstaną kolejne alejki na terenie Glinianek. Finansować ich budowę będzie nie tylko Rada Osiedla Świerczewo, ale też RO Fabianowo-Kotowo i miasto Luboń. Radni rozważają także utworzenie na Gliniankach w przyszłości nowego miejskiego kąpieliska. Wiele zależy jednak od jakości wód w stawach. Pieniądze na przygotowanie niezbędnej dokumentacji związanej z poprawą jakości wód już zostały przyznane przez Komisję Ochrony Środowiska Rady Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro