Reklama
Reklama

Radni dyskutują nad studium zagospodarowania: ciąg dalszy w środę

fot. Tomasz Dobiecki - archiwum
fot. Tomasz Dobiecki - archiwum

We wtorek miejscy radni rozpoczęli dyskusję nad studium zagospodarowania przestrzennego dla naszego miasta. To właśnie z tego dokumentu będzie wynikać czy w Poznaniu będzie mogło powstać więcej galerii handlowych i czy np. zabudowane będą mogły zostać kliny zieleni. Ciąg dalszy dyskusji w środę o godzinie 17:00.

Już w połowie lipca miejscy radni mieli głosować nad studium zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Radni z Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta zdołali zapoznać z nowym projektem studium, ale znacznie mniej czasu mieli na to pozostali radni. A sprawa jest poważna. Decyzje podjęte przez radnych będą miały znaczenie m.in. w przypadku miejsc, w których miałyby stanąć nowe bloki, a także takich, w których mogłyby powstać galerie handlowe. Ostatecznie 15 lipca odbyła się tylko dyskusja na ten temat, a głosowanie przełożono właśnie na 2 września.

Co wzbudza największe kontrowersje w nowym studium? Takich spraw jest kilka. To m.in. kwestia zabudowy okolic Żurawińca i terenów na Sołaczu, przebieg ulicy Milczańskiej, a także zabudowa parków. Radni w przypadku tego ostatniego założenia proponują pogodzenie prezydenta (który chce dopuścić zabudowę parków nawet w wymiarze kilkunastu procent całej powierzchni) i społeczników (nie zgadzają się na jakąkolwiek zabudowę) proponując dopuszczenie zabudowy tylko w niektórych parkach i to na mniejszym obszarze niż chciał tego prezydent. Kolejna kontrowersyjna kwestia to lokalizacje pod nowe centra handlowe w mieście. - Są wskazane 4 nowe lokalizacje, w których mogą pojawić się nowe centra handlowe - mówił nam w lipcu Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Trzeba pamiętać, że jest to tylko dopuszczenie i nie oznacza to, że te centra handlowe tam się pojawią - dodał.

Nie wiadomo czy dyskusja i głosowanie nad studium zakończy się we wtorek. W wielu przypadkach prezentacje z uwagami dotyczącymi konkretnego terenu mają nawet po 100 slajdów - są prezentowane w trakcie sesji. To oczywiście wymaga czasu. Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta, już w lipcu zapewniał, że to radni będą decydować o tym jak będzie wyglądać studium, a nie deweloperzy

AKTUALIZACJA

Na wtorkowej sesji bardzo długo trwała dyskusja dotycząca samej zasadności wprowadzania zmian w studium. Mimo trwającej do późnych godzin sesji radni zdołali jedynie zagłosować nad opiniami Komisji do projektu uchwały. W sprawie studium zagospodarowania przestrzennego radni spotkają się dodatkowo w środę 3 września o godzinie 17:00.

Do sprawy na pewno wrócimy

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro