Legendarne neony z ulicy św. Marcin znikną z budynków
Jeszcze w latach 70-tych w wielu miejscach Poznania można było zobaczyć piękne neony, a znaczna ich część zlokalizowana była na ulicy św. Marcin. Niestety z biegiem lat neony niszczały i teraz mają być zdemontowane z budynków.
Neony na ul. świętym Marcinie rzeczywiście były kolorowe, najbardziej w latach 70-tych kiedy zostały zawieszone nad barem Tempo i restauracją Dietetyczną. Tworzyli je znani poznańscy artyści, a ich obecność wpływała na wielkomiejski klimat. - Stare neony w większości nie działają i nie są widoczne. Są teraz takim brudnym rusztem, który wisi przyczepiony do kamienic - mówi Maria Fenrych z CK Zamek. Wraz z postępem korozji, mogłyby spaść na ulicę i dlatego mają być zdemontowane.
Teoretycznie neony należą do właścicieli budynków, na których się znajdują. Na ich demontaż zgodzili się bez problemu i chętnie przekażą je w ręce ich miłośników. Zgodził się na to też miejski konserwator zabytków. O przejęcie neonów i zorganizowanie ich wystawy stara się dr Magdalena Mrugalska-Banaszak z Muzeum Narodowego w Poznaniu.
- Nie będą to tylko fotografie, ale będzie to taka wystawa interaktywna. Będzie to również próba odtworzenia niektórych neonów i pokazania jak funkcjonowały. Pojawią się również archiwalne filmy, na których widać poznańskie neony - mówi Mrugalska-Banaszak.
Wystawa miałaby się odbyć pod koniec tego roku, albo na początku przyszłego, ale pod warunkiem, że uda się zdobyć pieniądze na demontaż i transport neonów. Ich wystawa miałaby się odbyć w Ratuszu. Jeśli nie - to neony chce przejąć Muzeum Neonów z Katowic. Podobny los spotkał neon z ulicy Rolnej, który trafił na wystawę do warszawskiego muzeum. Aktualnie nie ma konkretnej daty demontażu neonów na ulicy święty Marcin. Jeśli znikną, na jednej z głównych poznańskich arterii zostaną już tylko wątpliwe ozdoby w postaci sklepowych i restauracyjnych szyldów.
Poznańskie neony w 1978 roku:
Najpopularniejsze komentarze